Urla yöresinde kullanılan dönek uzatma ağlarının av kompozisyonunun dönemsel (yaz-kış) değişimi
Fishing nets used in the composition of the renegade region of Urla seasonal (summer-winter), changes
- Tez No: 285219
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde İzmir Körfezinde dönek uzatma ağı ile avcılıkta iki dönemin etkileri araştırılmıştır. Çalışmalar, yaz dönemi ve kış dönemlerinde Urla Karantina adası yolu mevkiinde bulunan 6 adet av sahasında yakalanan balıklar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Aynı teknik özelliklere sahip uzatma ağları aynı av sahasında avcılık gerçekleştirilmiştir. Farklı iki dönemde kullanılan uzatma ağlarının CPUE (birim çabadaki av gücü) değerleri hesaplanmıştır. Bu iki dönemde yakalanan bireylere ait boy grupları arasındaki farkın önemliliği student t-testi ile sınanmıştır iki dönemde kullanılan uzatma ağına ait CPUE değrelri arasındaki fark Man Withney U testi ile sınanmış ve aralarında fark olmadığı istatistiksel olarak kanıtlanmıştır(p=0,30; p>0.05). Yaz döneminde yapılan avcılıkta av verimin fazla olmasına karşın kış döneminde yapılan avcılıkta dah büyük boylu bireylarin avlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Gulf of Izmir and hunting two renegade network extension of the period investigated. Studies have summer and winter periods in the Urla district of 6-way to the island was carried out on fish caught in the field of hunting. The same technical features hunting area, hunting nets were the same. Two different nets used in the CPUE (catch per unit effort power) values were calculated. The significance of the difference between the two groups in the size of the captured individuals were tested with Student's t-test was used in two periods of extension network, the difference between CPUE değrelri Man Whitney U test has been tested and proven to be statistically no difference between them (p=0.30, p>0.05). Although hunting prey in winter than in summer yields big tall bireylarin dah Since devils hunt was hunting in the period.