Koyun (Ovis aries) PRND geni üzerindeki cinsiyete bağlı genetik farklılıkların araştırılması
Genotyping sheep (Ovis aries) PRND gene for sex-differential polymorphisms
  1. Tez No: 285220
  2. Yazar: ERDOĞAN PEKCAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Stanley Prusiner tarafından ?proteinaceous infectious particle? anlamına gelen bulaşıcı etkenleri tanımlamak için kullanılan prion, insanlarda ve hayvanlarda bulaşıcı süngerimsi ensefalopatileri olarak bilinen bir grup hastalığın temel etkenidir. Prion proteinlerini kodlayan genlerin keşfi, prionlar üzerindeki çalışmaların çoğalmasına ve hız kazanmasına yol açmıştır. Prion gen ailesinin bilinen dört üyesinden biri olan PRND geni, cinsiyete bağlı olarak farklı gen ifadesi göstermesinin yanı sıra, dokuya özgü gen ifadesi göstermesi nedeniyle de prion ailesinin diğer üyelerinden ayrılır. PRND geninin kodladığı Doppel proteininin erkek üreme sisteminin sağlıklı gelişimi için kritik bir rol oynadığı bir çok çalışma ile belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, koyunlardaki PRND geni üzerindeki genetik farklılıkların koçlardaki üreme verimini etkilediği belirlenmiştir. Bu çalışma ile i) Türkiye'deki yerel koyun ırklarında PRND geninin yapısal özelliklerini inceleyerek, çeşitli polymorphism'lerin var olup olmadığını saptamak, ii) polymorphism'lerin cinsiyete bağlı olarak farklılık gösterebildiği noktasından yola çıkarak, PRND geninde bu tür farklılıkların olup olmadığını tespit etmek ve iii) elde edilecek sonuçlar ışığında, PRND genindeki polymorphism'lerin fenotipe olası etkilerini tartışmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Meaning ?proteinaceous infectious particle?, the term prion was coined by Stanley Prusiner to define the infectious agent responsible for a group of animal and human diseases referred to as ?transmissible spongiform encephalopathies?. The discovery of prion genes enabled and resulted in extensive studies on this field. PRND, one of the four known members of the prion gene family, is unique as it shows gender- and tissue-specific gene expression. Several lines of evidence have shown that the PRND gene product, Doppel, is crucial for the integrity of male reproductive system. In addition, polymorphisms on ovine PRND gene was shown to influence ram fertility. The objectives of this study were to i) analyze ovine PRND gene in local Turkish sheep for potential polymorphisms, ii) to determine whether observed polymorphisms were sex-differential and iii) to discuss potential effects of observed polymorphisms on phenotype in light of the observed data.