Gezegenli yıldızların yapısal ve evrimsel özellikleri
Structural and evolutionary properties of planet stars
  1. Tez No: 285218
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin kapsamını 1995 yılında ilk gezegenin bulunmasıyla hızla gelişen bir alan olan Güneş Sistemi dışında yer alan gezegenli sistemlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Gezegenlerin gerek yapısal gerekse yörünge özelliklerinin oluşumu ve evrimini anlayabilmemiz barınak yıldızların özelliklerinin keşfi ile mümkündür. Gezegenlerin etrafında döndüğü barınak yıldızlarda ağır elementlerin ([Fe/H]) bol olduğu bilinmektedir ve bu durumun kaynağı merak konusudur. İlk akla gelen durum, yıldızların, etrafındaki gezegenlerin yörüngesindeki bir kararsızlıktan dolayı gezegenlerinin bazılarını yutmasıdır. Böylece esas olarak ağır elementlerden oluşan yutulan gezegenler yıldızın yüzey metal bolluğunu arttırır. Bu çalışmada barınak yıldızların ağır element bollukları, yıldızların tayfsal ve ışıkölçümsel verileriyle atmosfer (Zatm) ve iç yapı (Zmod) modellerinin kıyaslanmasından da elde edildi. Elde edilen sonuçlarla yıldızların gözlenen [Fe/H] bolluğundan türetilen toplam ağır element bolluğunun (ZFeH) uygunluğuna bakıldı. Saçılmalı duruma rağmen, uyum var demektir. Genel olarak hem Zatm hem de Zmod demir çizgilerinden türetilen ZFeH `den daha büyüktür.Ayrıca gezegenlerin yapısal özellikleri ve yörünge parametreleri irdelendi. Gezegenlerin büyük kısmının 3 Jüpiter kütlesinden daha küçük kütleye sahip olduğu saptandı. Yörüngelerin basıklığı çeşitli değerler (e=0 ile 1 aralığında) arasında değişmektedir, yarı büyük ekseni büyük oranda 3AB'den daha kısadır. Güneş sisteminin tersine, Jüpiter kütlesinde olmasına rağmen barınak yıldızına uzaklığı 0.1 AB'den daha yakın bir çok gezegenin varlığı ilginçtir. İncelenen sistemlerde yakın olanların daha genç olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is the discovery of the first planet in 1995,outside the Solar System is a rapidly evolving field of systems is to study the planet. Understand the formation and evolution of structural characteristics of both the planets and orbital properties of the discovery of possible hosting stars. Heavy elements in hosting stars, ([Fe / H]) are known to be abundant, and this situation is a source of wonder. The first case that comes to mind, the stars, the planets orbit around the star due to swallow the indecision of some planets. Thus, mainly consisting of heavy elements in metal abundance increases swallowed planets in the star's surface. In this study, heavy element abundances of hosting stars, the stars of spectral data and photometry atmosphere (Zatm) and the internal structure (Zmod) models were also obtained in the comparison. The stars observed in the results obtained [Fe / H] derived from the abundance of the total abundance of heavy elements (ZFeH) were the suitability. Scattered situation, although there is harmony. In general, both lines derived from iron ZFeH, Zmod and Zatm both from the larger.In addition, the structural features of the planets and the orbital parameters were evaluated. Most of the mass of the planets are smaller than the mass of Jupiter, had a 3. Eccentricity is various values (range from e = 0 to 1 ) . Semi-major axis is shorter than 3AB greatly. Unlike the solar system, Jupiter, although the mass of the hosting star away from the closer to 0.1 AB the presence of a very interesting planet. Younger than those who were close to the investigated systems.