Diyarbakır koşullarında farklı ekim zamanlarının beş şeker mısırı (Zea mays L. saccharata Sturt.) çeşidinde taze koçan ve tane verimi ile bazı tarımsal özelliklere etkisi
The effect of diffirent sowing times on fresh ear grain yield and some agronomic characteristics of five sweet corn (Zea mays L. saccharata Sturt.) varieties under Diyarbakir ecological condition
  1. Tez No: 285227
  2. Yazar: ŞEHMÜS ATAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diyarbakır koşullarında; Jubilee, Lumina, Merit, Sakarya ve Vega şeker mısırı çeşitlerinin, 8 farklı zamanda (1 Nisan, 15 Nisan, 1 Mayıs, 15 Mayıs, 1 Haziran, 15 Haziran, 1 Temmuz ve 15 Temmuz) ekildiği bu deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede ana parselleri ekim zamanları, alt parselleri ise çeşitler oluşturmuştur.Elde edilen tek yıllık sonuçlara göre, ekim zamanları arası farklılıklar; ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, tepe püskülü çıkarma süresi, koçan kalınlığı, sap kalınlığı, tane rengi, hasıl verimi, taze koçan verimi-kavuzlu, taze koçan verimi-kavuzsuz, koçanda tane ağırlığı, taze tane verimi ve koçanda tane sayısı istatistiki olarak önemli çıkmıştır.En yüksek hasıl verimi Lumina çeşidinden 01 Mayıs 2010 tarihli ekimde elde edilmiştir (3054 kg/da).En yüksek taze tane verimi Vega çeşidinden 01 Mayıs 2010 tarihli ekimde elde edilmiştir (1153 kg/da).Diyarbakır koşullarında taze tane üretimi amaçlı şeker mısırı ekimi için en uygun ekim zamanı 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasındaki günler olup, en uygun çeşidin ise Vega olduğu saptanmıştr.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of different sowing times on fresh ear yield and some agronomic characteristics of different sweet corn cultivare in Diyarbakir in 2010. Five sweet corn cultivares (Jubilee, Lumina, Merit, Sakarya ve Vega) were used as material and the effects of eight different sowing times (1 April, 15 April, 1 May, 15 May, 1 June, 15 June, 1 July and 15 July) were investigated. The experiment was conducted as randomized complete block design with a split-plot design with three replications. Main plot was sowing times, varieties were sub-plots.According to obtained results, sowing time differences, first ear height, ear length, duration of tasseling, ear diameter, stem diameter, kernel color, herbage yield, fresh husked ear yield, fresh dehusked ear yield, kernel weight per ear, fresh kernel yield, and kernel number of ear were statically significant.The highest herbage yield (3054 kg/da) was obtained at Lumina variety and the sowing time with 01 May 2010.The highest fresh grain yield (1153 kg/da) was obtained at Vega variety and the sowing time with 01 May 2010.It was determined that the most suitable sowing time for sweet corn used in the fresh grain production in conditions of Diyarbakır was from 15 April to 15 May and the most suitable cultivare was Vega.