Microcontroller based maximum power point tracker for solar panels
Solar paneller için mikrodenetleyici tabanlı maksimum güç noktası izleyici
- Tez No: 285228
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Güneş enerjisi en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından birisidir. Ne yazık ki fotovoltaik güç sistemleri iki büyük probleme sahiptir: ışınım-elektrik enerjisi dönüştürme verimliliği ve solar paneller tarafından üretilen enerji miktarının hava şartları ile sürekli olarak değişmesi.PV sistemlerde, PV panel sıcaklığına ve ışınıma bağlı olan maksimum güç noktasının (MGN) sürekli olarak takip edilerek PV panel çıkış gücünün en yüksek seviyeye çıkartılması için Maksimum Güç Noktası İzleme (MGNİ) teknikleri kullanılmalıdır. Özellikle düşük maliyeli uygulamalar için Karıştır ve Gözle maksimum güç noktası izleme algoritması kolay uygulanabilir olması nedeniyle en yaygın kullanılan yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is one of the most important renewable energy sources. Unfortunately, photovoltaic (PV) power systems have two major problems: the conversion efficiency and the amount of electric power generated by solar panels changes continuously with weather conditions.Maximum power point tracking (MPPT) techniques should be used in photovoltaic systems to maximize the PV panel output power by tracking continuously the maximum power point (MPP) which depends on panel?s temperature and on irradiance conditions. Especially for low-cost implementations, the perturb and observe (P&O) maximum power point tracking algorithm is the most commonly used method due to its ease of implementation.