Güneydoğu Anadolu Bölgesi sulanır koşullarında makarnalık ve ekmeklik buğdaylarda ekim zamanının verim ve verim öğeleri ile kalite özellikleri üzerine araştırma
  1. Tez No: 65245
  2. Yazar: RESLEN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
-IX- ÖZ Güneydoğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü deneme alanı sulu koşullarında, 1991-92 ve -1992-93 yıllarında yürütülen bu çalışmada; makarnalık Diyarbakır-B1 ve Dicle-74 ile ekmeklik Kop ve Sham-2 buğday çeşitleri kullanılarak, beş farklı ekim zamanında (1 Ekim, 15 Ekim, 30 Ekim, 15 Kasım ve 30 Kasım) verim ve verim öğeleri ile kalite özelliklerinin incelendiği bu çalışmada, incelenen özelliklerin ekim zamanlarından ve çeşitlerden önemli derecede farklı etkilendiği görülmüştür. İncelenen tüm çeşitlerde en uygun ekim zamanının 30 Ekim olduğu, makarnalık çeşitlerin 30 Ekim-15 Kasım, ekmekliklerin ise 15-30 Ekim tarihleri arasında ekildiğinde yüksek verim verdikleri ve bu tarihlerden önce ve sonra yapılan ekimlerde verim ve verim ana unsurlarında önemli azalışlar meydana geldiği saptanmıştır. Bölgede yağışa dayalı yetiştiricilikte yaygın alarak ekimleri yapılan makarnalık buğday çeşitlerinin, özellikle Diyarbakır-B1 çeşidinin, şu anda sulanan alanlarında ekmeklik buğday çeşitlerine oranla daha iyi uyum sağladıkları sonucuna varılmıştır. Bu da gösteriyor ki sulamaya açılan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) alanlarında makarnalık buğday çeşitleri, şimdi olduğu gibi ileride de önemini koruyacaktır.
Özet (Çeviri)
-X- ABSTRACT This study was conducted in 1991-93 at the Southeastern Anatolia Research Institute Agronomy Field at Diyarbakır under irrigation conditions. To evaluate effects o-F different dates of sawing (October 1, October 15, October 30, November 15 and November 30) on yield and yield compenents of durum (Diyarbakır-B1, Dicle-74) and bread (Kop, Sham-2) wheats. It is indicated that the sawing on the 30th October gave the highest yield in general. In durum wheat, the sawing on the 30th October and 15th November gave the highest yield, however, the sowing on the 15th October and 30th October gave the highest yield in bread wheat. There was a decline on yield and yield compenents in early or late sowings. Although wheat is grown in dry farming system in Southeast Anatolian Region. It is concluded that the durum wheats, especially Diyarbakır - 81, ensured the higher yield than bread wheat when they were planted under irrigation conditions.