Etçi koyunlarda mevsim dışı kızgınlığın eksogen hormon uygulamaları ile artırılması olanakları
Increasing of heat on meat type of sheep using exogen hormon treatments in out of season
  1. Tez No: 285229
  2. Yazar: MEHMET TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada üreme mevsimi dışında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği Koyunculuk İşletmesinde farklı yaşlardaki sürüden yaş grupları dikkate alınarak şansa bağlı olarak seçilen ve her deneme grubunda 20 baş koyun olmak üzere toplam 80 baş Çukurova Et Koyununa dört farklı progesteron kaynağı (MAP, CIDR, FGA, Norgestomet) kullanılarak senkronizasyon uygulaması yapılmıştır. Uygulamaların bitiminde her bir koyuna 500 I.U. PMSG kas içi yolla enjekte edilmiştir.PMSG uygulamasından ilk östrüs belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen süre, CIDR uygulanan grupta 33.70 ? 2.40 saat, MAP uygulanan grupta 37.53 ? 2.29 saat, Norgestomet kulak implantı uygulanan grupta 43.65 ? 2.71 saat, FGA uygulanan grupta ise 42.97 ? 1.96 saat olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out at Research Farm of Cukurova University, Faculty of Agriculture in order to determine the most effective synthetic progesterone product to detect the oestrus rates of sheep. For this purpose 80 randomly selected Cukurova Meat Sheep (Chios x Awassi females mated Ile de France and Rambouillet rams later the flock was isolated) were assigned to four groups (20 sheep in each) and synchronized with MAP, CIDR, FGA and Norgestomet with sponge withdraw. 500 I.U. PMSG has been injected intramuscular.The time between PMSG injection and oestrus in CIDR, MAP, Norgestomet and FGA were 33.70±2.40 h, 37.53±2.29 h, 43.65±2.71 h and 42.97±1.96 h, respectively.