Çiftçi koşullarındaki süt sığırlarında süt verimi, süt üre azot düzeyi ve vücut kondüsyon skoru ile üreme performansı arasındaki ilişkiler
Interactions between milk yield, milk urea nitrogen, body condition score and reproductive performance of dairy cows under farm condition
- Tez No: 285251
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Mevcut çalışmada özel bir işletmede bulunan 95 baş düvenin buzağılama sonrası süt üre azot düzeyi ile servis periyodu ve gebelik başına tohumlama sayısı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma 32 hafta süreyle yürütülmüş ve ilk 10 hafta süt örnekleri haftalık daha sonra 2 hafta aralıklarla alınmıştır. Sürüde 32 haftalık sürede süt kompozisyon değişimi de belirlenmiştir.Çalışma sonucunda süt üre azot düzeyi 20.72±0.17 (en düşük ve en yüksek değerler; 15.91-26.17 mg/dL), gebelik başına tohumlama sayısı 1.76 (1-6 adet) ve servis periyodu 88.35 gun (38-223 gün) olarak belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizlerinde süt üre azotu ile tohumlama sayısı (r=0.09, P>0.05) ve servis periyodu (r=0.14, P>0.05) arasında önemli bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine interaction between milk urea nitrogen and reproductive performance of dairy cows under farm condition. Ninety five primaparus dairy cows in a private farm were monitored for 32 weeks and milk samples collected weekly in first 10 weeks, biweekly after 10th week.Milk urea nitrogen level, open days and service per conception were 20.72±0.17mg/dL (minimum and maximum value; 15.91-26.17 mg/dL), 1.76 (1-6) and 88.35 days (38-223 days) respectively. No correlation was determined between milk ure nitrogen and service per conception(r=0.09, P>0.05) and open days (r=0.14, P>0.05).