ON ve ONO tipi pincer komplekslerinin hidrotermal sentezi ve UV etkileşimlerinin incelenmesi
Hydrothermal synthesis of ON and ONO type pincer complexes and investigation of their UV properties
  1. Tez No: 285250
  2. Yazar: GÖZDE YAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada ONO tipi (2,6-piridindikarboksilik asit) ve ON tipi (2,3-piridindikarboksilik asit) pincer ligandları kullanılarak hidrotermal yöntem ile Fe (III), Co (III) ve Ni (II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, AAS, UV-vis, TG/DTA, manyetik duyarlılık ve elementel analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen metal komplekslerinin UV etkileşimleri incelenmiştir. Sentezlenen metal kompleksleri UV ışığına maruz kaldığında komplekslerinin UV absorplayıcı özelliğe sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, ONO type (2,6-pyridinedicarboxylic acid) and ON type (2,3-pyridinedicarboxylic acid) pincer ligands with Fe (III), Co (III) ve Ni (II) compounds were synthesized by using hydrothermal synthesis. The characterizations of all the synthesized compounds were determined by using FT-IR, AAS, UV-vis, TG/DTA, magnetic susceptibility, and elemental analysis techniques. Their UV interactions have been investigated. When exposed to UV light of the synthesized metal complexes were found to be have UV-absorbers feature.