Altunhisar (Niğde) kara yolu (Km : 0+000 ? 29+466,74) jeolojik?jeoteknik güzergah incelemesi
Geocogical and geotechnical investigation of the Altunhisar (Niğde) highway (Km:0+000-29+466.74)
- Tez No: 285252
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Niğde İl sınırları içerisinde yer alan Altunhisar (Niğde) karayolu'nun (Km : 0+000 ? 29+466,74) `nun jeolojik ve jeoteknik incelemesi gerek jeofizik etütle gerekse sondajlar ve laboratuarda zemin mekaniği teknikleri kullanılarak yapılmıştır.Mevcut yol hattı boyunca arazi üzerinde detaylı etüt çalışmaları yapılmış olup, yapılacak yeni genişletilmiş yol güzergahı boyunca zeminin fiziksel ve mekanik özelliklerini üzerindeki etkilerini irdelemek amacıyla belirlenen kesimlerden araştırma çukurları açılarak numuneler alınmış ve bu numuneler üzerinde laboratuar koşullarında kıvam limitleri, elek analizi, su içeriği, hidrometre ve standart proktor deneyleri yapılmıştır. Yol inşaatı yapımı sırasında ve yolun bitiminden sonrada oluşabilecek stabilite sorunlarını azaltmaya yönelik SLİDE yazılımı ile stabilite analizleri yapılmıştır. Jeofizik etüt kapsamında arazi üzerinde elde edilen değerler IPI2win programında incelenmiştir.Yapılan arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda yol güzergâhı boyunca mevcut zemin hakkında edinilen bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, geologic and geotechnic investigation of the Altunhisar(Niğde) highway (Km:0+000 ? 29+466.74) within the Niğde province has been done using geophysical and soil mechanical techniques.Detailed investigations were done on the present higway and in order to delineate the physical and mechanical characteristics of the new higway route , exploratory pits or trenches were excavated to take samples for Atterberg Litmits, grain size analysis (sieve and hydrometer) and standart proctor tests . SLIDE Software was used to minimize possible stability problems during and after the construction of the highway. IPI2win software was used to evaluate geophysics of the highway route. Finally, the results of the field and laboratory investigations on the units along the highway route were presented.