Karbon nanotüpler
Carbon nanotubes
- Tez No: 285262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZEKİ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; karbon nano tüpler, çeşitleri, üretim teknikleri uygulama alanları ve dünyadaki kullanımları hakkında bilgi verilmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte karbon nano tüplerin; Mikrosensörlerin, mikromakinaların, optoelektronik elemanların imalatı ve uygun şekilde bir araya getirilmesinde, Medikal alanında, DNA modifikasyonunda, Kapasitör, transistör ve fotodiyot yapımında, Güneş pillerinde, Yüksek çözünürlüğe sahip ölçü aletlerinin yapımındaki kullanımlarının artması sonucunda üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve büyük boyutta üretilmesi incelenmiştir. Bu tezde, Tek Duvarlı Karbon Nanotüplerinlerin Elektronik yapıları hakkında bilgi verilmiştir. Siesta kullanılarak Zigzag(5,0) `ın durum yoğunluğu (DOS) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carbon nanotubes and their varieties, production techniques and fields of application and their worldwide usage is explained. Reductions in production costs due to the usage of carbon nanotubes are analyzed. Of particular importance is the use of nanotubes in parallel with developed technology in manufacturing and suitable installations of microsensors, micromachinery and optoelectronic components. In addition, its use in the medical field, DNA modification and production of capacitors, transistors and photodiodes, solar cells and high-resolution measuring instruments, and production in large amounts are analyzed. In this paper Information about electronic properties of SWCNT is provided, also DOS of Zigzag(5,0) is calculated with Siesta.