Klemantin mandarininde eşeysel uyuşmazlık mekanizmasının cDNA AFLP yöntemiyle araştırılması
Investigation of self incompatibility mechanism by using cDNA AFLP in clementine (Citrus clementina hort. ex tan)
  1. Tez No: 285263
  2. Yazar: MELDA BONCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Klemantin mandarinlerinde kendine uyuşmazlık mekanizmasında rol oynayan genleri tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışmada cDNA AFLP yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kendine uyuşmaz olduğu bilinen `Algerian Tangerine Ranch Selection' Klemantin mandarinine ait pistillerin stigma ve stil kısımları bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. İlk olarak Klemantin mandarinine ait balon aşamasındaki çiçekler toplanmış ve çiçeklere ait erkek organlar 1 gün oda sıcaklığında ışık altında bekletilmiştir. Tozlanma için kullanılmaya hazır hale gelen polenler ile kendilemeler yapılmış ve ilgili pistiller yabancı tozlanma ve zararlanmalara karşı keseler ile kapatılmıştır. Kendilemelerden sonra 1, 2, 3, 4, 5, 6, ve 7. günlere ait pistil örnekleri ve kendileme yapılmamış pistil örnekleri olmak üzere toplamda 8 farklı güne ait pistil örneklerinin stigma ve stil kısımlarından toplam RNA izolasyonları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu RNA'lardan mRNA sentezi gerçekleştirilerek çift zincir cDNA sentezi yapılmıştır. Sentezlenen cDNA'lar, AFLP analizlerinde kullanılmıştır. cDNA-AFLP analizlerinde toplam 55 primer kombinasyonu denenmiş ve PCR ürünleri poliakrilamid jel içerisinde koşulmuştur. Jel üzerinde kendine uyuşmayan farklı seviyelerde ifadesi gerçekleşen DNA bant profilleri poliakrilamid jelden kesilmiş ve bu profillerin DNA dizi analizleri yapılmıştır. DNA dizileri elde edilen profillerin BLAST analizleri NCBI web sitesinde gerçekleştirilmiş ve kendine uyuşmazlık mekanizmasında rol oynayan olası aday genlerin varlığı tespit edilmiştir. Elde edilen aday genlere karşılık gelen proteinler ve bu proteinlerin fonksiyonları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study pollen-pistil interaction was investigated to understand which genes are involved in self-incompatibility mechanism of Clementine mandarins. Pollen tube growth of a Clementine variety, `Algerian Tangerine Ranch Selection? (self-incompatible) was analyzed by using complementary DNA-amplified fragment length polymorphism technique to identify genes putatively involved self-incompatibility. The transcript profiles of unpollinated and self-pollinated (for 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7th days) styles and stigmas of the Algerian Tangerine cultivar were compared. DNA profiles showing transcriptional differences between the days of pollination were excised from the gels and directly sequenced. DNA sequencens were investigated by doing BLAST analysis on NCBI database. Some unigenes were determined from the results of directly DNA sequencing. Selected gene tags showed transcriptional differences between unpollinated and self-pollinated styles and stigmas during pollen germination and pollen tube elongation.