Acidovorax avenae subsp. citrulli'nin farklı populasyonunun kültürde gelişimi ve karpuz fidelerinde aranmasında uygun besi yerlerinin araştırılması
Development of different population of Acidovorax avenae subsp. citrulli on culture and investigation of suitable media for detection of the pathogen from watermelon seedlings
  1. Tez No: 285274
  2. Yazar: SIDDIKA ERFEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Acidovorax avenae subsp. citrulli karpuzda bakteriyel meyve leke hastalığına neden olur. Bu hastalık ülkemiz de dahil karpuz üretimi yapılan pek çok ülkede önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada simptomsuz karpuz fidelerinden patojenin epifitik bulaşmalarının saptanmasında kullanılabilecek genel ve yarı seçici besi yerlerinin tespiti araştırılmıştır. Denemeye alınan beş adet genel besi yeri (Nutrient Agar, King B, Yeast Extract Calcium Carbonate Agar, Tryticase Soy Agar ve Nutrient Broth Yeast Sucrose Agar) ve yedi adet yarı seçici besi yerleri (WFB 08, WFB 44, WFB 68, EBBA, mEBB, PYDAC ve P-278) kullanılmıştır. Bu besi yerlerinde patojenin farklı popülasyonunun gelişimi de karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, karışık olmayan temiz bir popülasyondan Acidovorax avenae subsp. citrulli izolasyonu yapılacaksa genel besi yerlerinden King B ve tryticase soy agar besi yeri; yarı seçici besi yerlerinden P-278 ve EBBA veya mEBB tercih edilmelidir. Hastalık belirtisi gösteren veya göstermeyen karpuz fidelerinden Acidovorax avenae subsp. citrulli izolasyonunda yarı seçici besi yeri olan P-278 ve mEBB kullanımı tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Acidovorax avenae subsp. citrulli causes bacterial fruit blotch on watermelon. This disease causes important economic losses in many watermelon producing countries, also including our country. In this study, determination of general and semiselective media can be used for detection of epiphytic infection of pathogen from asymptomatic watermelon seedlings was investigated. Five general media (Nutrient Agar, King?s Medium B, Yeast Extract Calcium Carbonate Agar, Tryticase Soy Agar and Nutrient Broth Yeast Sucrose Agar) and seven semi selective media (WFB 08, WFB 44, WFB 68, EBBA, mEBB, PYDAC and P-278) were used in the study. Different growth of pathogen populations were also compared in so-called media.In conclusion, if Acidovorax avenae subsp. citrulli would like to be isolate from a clear population, general media, King?s Medium B and tryticase soy agar, and semiselective media, P-278 and EBBA or mEBB should be preferred. Semi selective media, P-278 and mEBB can be preferred for isolation of Acidovorax avenae subsp. citrulli from symptomatic or asymptomatic watermelon seedlings.