Different type of materials and foam application on vehicle rollover analysis of buses
Otobüs devrilme analizilerinde değişik özellikteki malzeme ve köpük uygulaması
  1. Tez No: 285273
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Devrilme kazası, araç içerisindeki yolcular ve mürettebatın güvenliğini tehdit eden en ciddi tehlikelerden bir tanesidir. Geçmiş yıllarda yapılan gözlemler, kaza sonrasında deforme olan araç gövdesinin yolcuların hayatını ciddi biçimde tehdit ettiğini göstermiş, böylece devrilme mukavemeti araç üreticileri için üzerinde dikkatle durulması gereken bir husus haline gelmiştir. Günümüzde bir Avrupa yönetmeliği olan ?ECE-R66? sayesinde bu tür devrilme kazalarının yol açabileceği felakete varan sonuçlar engellenebilmekte ve araç yolcularının güvenliği temin edilmektedir. Bu çalışmada değişik özelliklerde malzeme kullanımı ve köpük uygulamasının devrilme analizi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda daha iyi mekanik özelliklere sahip malzeme kullanımının ve çelik kesitlerine köpük uygulanmasının aracı devrilme esnasında daha güvenli bir hale getirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A roll-over event is one of the most crucial hazards for the safety of passengers and the crew riding in a vehicle. In the past years it was observed after the accidents that the deforming body structure seriously threatens the lives of the passengers and the rollover strength has become an important issue for vehicle manufacturers. Today the European regulation ?ECE R66? is in force to prevent catastrophic consequences of such roll-over accidents thereby ensuring the safety of vehicle passengers. In this study effects of using different type of materials and foam application on vehicle rollover analysis were investigated. As a result of this study it is seen that using materials which has better mechanical properties and application of foam to the steel sections increases the vehicle safety during rollover crashes.