Mikromereorolojik ve lizimetre yöntemleriyle belirlenen buğday bitki su tüketimlerinin karşılaştırılması
Comprahansion of wheat evapotransprations measured by micrometeorological and lysimeter methods
  1. Tez No: 285278
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma 2009-2010 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanında yürütülmüştür.Araştırmada doğal yağış koşullarında yetiştirilen buğday bitkisinin su tüketimi mikrometeorolojik ve lizimetre yöntemleri kullanılarak ölçülmüştür. Doğal yağış koşullarında yetişen buğdayın mevsimlik su tüketimi Bowen oranı enerji dengesi yöntemiyle 321 mm, lizimetre yöntemiyle 376 mm olarak belirlenmiştir.Çalışmada dane verimi 480 kg/da, kuru madde miktarı 2489 kg/da ve hasat indeksi (HI) değeri 0.19 olarak hesaplanmıştır.Çalışmada kuru madde miktarları ile lizimetre ve Bowen yığışımlı su tüketimleri arasında R=0.97 olan doğrusal ilişkiler elde edilmiştir.Lizimetre ve Bowen yöntemlerine göre ölçülen bitki su tüketim değerleri arasında istatistiksel olarak %99 güvenle yakın ilişkiler elde edilmiştir (R=0.93).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the research and application area of Department of Agricultural Structures and Irrigation, Faculty of Agriculture, University of Çukurova between 2009 and 2010.The actual evapotranspiration of rainfed wheat was measured by using Bowen ratio energy balance and lysimeter methods. The evapotranspiration of rainfed wheat was 321 mm and 376 mm for the Bowen ratio energy balance and lysimeter methods, respectively.In this study the value of grain yield was determined as 480 kg/da and the amount of dry matter was determined as 2489 kg/da. Harvest index (HI) was calculated as a value of 0.19.The linear relationships were obtained between cumulative evapotranspiration values of Bowen and lysimeter with dry matter as regration coefficient R= 0.97.There was obtained statistically close relationships between Lysimeter and Bowen Evapotranspiration values as a confidence 99% (R=0.93).