Diyarbakır ekolojik koşullarında bazı adi fiğ (Vicia sativa L.) çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study about the determination of yield and yield components of some common vetch (Vicia sativa L.) on ecological conditions of Diyarbakir
- Tez No: 285279
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Diyarbakır ekolojik koşullarında bazı adi fiğ (Vicia sativa L.) çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak; Albayrak, Alınoğlu-2001, Ankaramoru?08, Ayaz-08, Görkem, Gülhan?2005, Kralkızı, Kubilay?82 ve Özveren olmak üzere 9 adi fiğ çeşidi ele alınmıştır.Ortalamalara göre çeşitlerde çiçeklenme gün sayısı 104.75-111.00 gün, ana sap uzunluğu 33.53-58.97 cm, doğal bitki boyu 26.60-55.75 cm, ana sap sayısı 2.00-3.00 adet, yeşil ot verimi 545.0-1233.0 kg/da, kuru ot verimi 118.3-158.0 kg/da, soğuk zararı 3.25-7.00 AYAK skalasına, fizyolojik olum gün sayısı 184-188 gün, bitkideki bakla sayısı 8.78-13.05 adet, baklada tohum sayısı 2.7-5.9 adet, biyolojik verim 234.8-589.8 kg/da, tane verimi 40.28-170.8 kg/da, kes verimi 170.0-405.0 kg/da, 1000 tane ağırlığı 49.30-62.67 g, hasat indeksi %17-32 arasında değişim göstermiştir.Yapılan korelasyon katsayısı analiz sonuçlarına göre, yeşil ot verimi ile biyolojik verim, tane verimi ve kuru ot verimi arasında ise olumlu ve önemli, ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Dicle University Faculty of Agriculture experimental field in order to determine the yield and yield components of same common vetch (Vicia sativa L.) varieties on Diyarbakır ecological conditions. 9 common vetch varieties were used as research material; Albayrak, Alınoğlu-2001, Ankaramoru?08, Ayaz-08, Görkem, Gülhan?2005, Kralkızı, Kubilay?82, Özveren.According to the avarege, the number of days to flowering 104.75-111.00 day, the main stem length of 33.53-58.97 cm, natural plant height 26.60-55.75 cm, main stem number 2.00 to 3.00 units, the herbage yield 545.0-1233.0 kg / ha, the hay yield 118.3-158.0 kg / da, cold damage 3.25 to 7.00 AYAK scale , physiological maturity days number 184-188 days, number of pods per plant 8.78-13.05 units, the number of seeds per pod 2.7-5.9 units, biological yield 234.8-589.8 kg / ha, grain yield 40.28 -170.8 kg / da, Crop yield 170.0-405.0 kg / da, 1000, 49.30-62.67 g of grain weight, harvest index showed variation between 17-32% in the samples.According to the results of the correlation coefficient analysis, between the green grass yield and biological yield and grain yield and the green grass yield and positive and significant, relationships were found.