The influence of sintering and nitriding processes on distaloy AE powder materials
Sinterleme ve nitrürleme ışlemlerinin distaloy AE toz malzemeler üzerindeki etkisi
- Tez No: 285277
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL KADİR EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan Distaloy AE tozları seçilmiştir. Distaloy AE tozları 500 MPa basınç ve oda sıcaklığında sıkıştırılmıştır. Daha sonra, sıkıştırılan numuneler 1120 ºC sıcaklıklarda 30 dakika sinterlenmiştir. Sinterleme işleminin yoğunluğa etkisini araştırmak için, sinterlenmiş numunelerin yoğunluğunun her biri ayrı olarak ölçülmüştür. Sinterleme işleminden sonra, bir grup numuneye 520 ºC sıcaklıkta ve 16 saat boyunca nitrürleme işlemi uygulanmıştır. Sinterlenme ve nitrürleme yapılmış Distaloy AE toz malzemelerinin mekanik özelliklerini incelemek için çekme ve yorulma testleri yapılmıştır. Diğer yandan da, çekme ve yorulma testine maruz kalmamış numuler üzerinde mikro sertlik testi uygulanmıştır. Metalografik araştırmalar için, optik ışık mikroskobu (oım) ve taramalı elektron mikroskobu (tem) değerledirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, Distaloy AE metal powders have been chosen due to their wide used in the industrial applications. First, Distaloy AE powders were pressed at 500 MPa pressure and room temperature. Then, pressed specimens were sintered at 1120 ºC temperature for 30 minutes. In order to examine effects of sintering operation to density, density have been measured in per temperature. After sintering operation, a group of specimen was nitriding at 520 ºC temperature during 16 hours. To investigate mechanical properties of sintered and nitrided Distaloy AE powders, tensile and fatigue tests were performed. In addition, samples which are not subjected to tensile and fatigue test were used for micro-hardness tests. For metallographic researches, optic microscopy and scanning electron microscopy tests were used to examine.