Metal çöktürülmüş karbon nanotüp elektrotta metanol oksidasyonun araştırılması
Investigation of methanol oxidation on metal-deposited carbon nanotubes electrode
  1. Tez No: 285282
  2. Yazar: MURAT FARSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, metanolün elektrooksidasyonu ve bu oksidasyon reaksiyonlarına ait olan bazı kinetik parametreler 1 M KOH içeren ortamda araştırılmıştır. Çalışma elektrotları olarak Grafit (Grafit), karbon nanotüp (CNT) enjekte edilmiş grafit (Grafit/CNT), nikel biriktirilmiş grafit (Grafit/Ni) ve nikel biriktirilmiş karbon nanotüp modifiyeli grafit (Grafit/CNT-Ni) elektrotlar kullanılmıştır. Kinetik parametrelerin belirlenmesinde dönüşümlü voltametri tekniğinden yararlanılmıştır. Deneyler farklı sıcaklık, tarama hızı ve metanol derişiminde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, Grafit/CNT-Ni'in, metanol oksidasyonunda Grafit/CNT ve Grafit/Ni elektrota göre etkin olduğu belirlenmiştir. Grafit/CNT-Ni elektrotta aktivasyon enerjisi 33,81 kJ/mol olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the oxidation of methanol and some kinetic parameters related to the reactions of this oxidation were investigated in a medium of 1 M KOH. Graphite (Grafit), carbon nanotubes-enjeckted graphite (Grafit/CNT), nickel-coated graphite (Grafit/Ni) and carbon nanotubes modified graphite with nickel-coated electrodes (Grafit/CNT-Ni) were utilized as the working electrodes. Cyclic Voltammetry Technique was made use of for the identification of the kinetic parameters. The experiments were carried out under various heat, scanning rate and methanol oxidation. As a result of the study, of the electrodes used, Grafit /CNT-Ni was determined to more active than Grafit/CNT and Grafit/Ni electrodes. Activation energy of Grafit /CNT-Ni electrode was calculated as 33,81 kJ/mol in the methanol oxidation.