Kurutmanın Afşin-Elbistan linyitinin öğütme karakteristiğine etkisi
Effect of drying on grinding characteristic of Afsin-Elbistan lignite
- Tez No: 285284
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, nem içeriğinin Afşin-Elbistan linyitinin öğütme karakteristliklerine etkisi Hardgrove Öğütülebilirlik Indeksi (HGI), Darbe Dayanım Indeksi (ISI), Düzeltilmiş Darbe Dayanım Indeksi (MISI) ve Öğütme deneyleri (d80) yapılarak araştırılmıştır. Farklı nem içeriğinde linyit numuneleri elde etmek için değişik sıcaklık (60, 75, 90 ve 105 oC) ve sürelerde (80, 120, 160, 200 ve 240 dakika) kurutma işlemleri yapılmıştır. Yapılan kurutma işlemleri sonucunda en düşüğü %6,70 ve en yükseği %40,00 olmak üzere değişik nem içeriğinde birbirine paralel linyit numuneleri hazırlanmıştır.Kurutma sıcaklığının kurutma süresine göre daha etkili bir parametre olduğu varyans analizi tekniği uygulanarak belirlenmiştir.Değişik boyut aralığındaki numuneler kullanılarak boyut dağılımının kırılma üzerindeki etkisini belirlemek için standart dayanım testleri yapılmıştır. Hazırlanan numunelerin öğütülebilirliğini belirlemek amacı ile Hardgrove Öğütülebilirlik İndeks ve öğütme deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of moisture content on grinding characteristics of Afsin-Elbistan lignites were investigated using Hardgrove Grindability Index (HGI), Impact Strength Index ISI), Measured Impact Strength Index (MISI) and Grinding tests (d80). Lignite samples were dried at different temperatures (60, 75, 90 and 105 oC) and different time (80, 120, 160, 200 and 240 min) in order to obtain different moisture content of coal. At the end of these experiments, two series lignite samples whose moisture contents changed from 6,70% to 40,00% were prepared. It was determined that drying temperature was more effective than drying time using variance analysis method.The standart strength tests were conducted to determine effect of particle size distribution on the breakage by using the samples in various size ranges. Hardgrove grindability index and grinding experiments were done in order to determine grindability of prepared samples