Capacities and ill health: Deleuzian ethics in The Flame Alphabet and Sıcak Kafa
Kudretler ve marazî sağlık: The Flame Alphabet ve Sıcak Kafa romanlarında Deleuzcü etik
- Tez No: 643559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, dille ilişkili hastalıklar etrafında gelişen iki çağdaş roman, Ben Marcus'un The Flame Alphabet 'i (2012) ve Afşin Kum'un Sıcak Kafa'sı (2016) üzerinden bedenin duygulanımsal ve dönüştürücü ilişkilere girme ve karşılık, etki üretecek bir yaşam sürme kabiliyetine yatırım yapan Deleuzcü etiğin sunduğu imkânları araştırmaktadır. The Flame Alphabet'de çocukların dili ebeveynleri için zehirli hâle gelerek bedenlerinde acı ve deformasyona neden olurken, Sıcak Kafa'da abuklama adı verilen bir hastalık insanların gramatik olarak doğru, semantik olarak ise saçma cümleler kurmalarına yol açar. Söz konusu hastalıklar hayatın olağan akışını sekteye uğratırken toplumda hüküm süren baskıcı iktidar mekanizmalarını ortaya çıkarır ve bedenlerarası, ailevi, toplumsal ve ekonomik ilişkileri dönüştürür. Hastalık olarak işleyen yıkıcı dil, iki romanda da devamlı bir oluş hâlini işaret eder ve dünyayla türlü ve müşterek dönüştürücülükte ilişkiler kurmanın beklenmedik yollarını açar. Böylelikle hastalık da bir sağlık girişimi olarak kendini gösterir. Bu iki roman da dilsel mübadeleleri önceler ve dilin konvansiyonel iletişim biçimleri ile salt temsiliyetin dışında kalan, alternatif kullanımlarıyla deneye girişir. Hastalıklar, baskıcı iktidar rejimlerinin yol açtığı marazlara ilişkin bir bakış açısı ortaya koyar. İnsanlara empoze edilen normatif sağlık anlayışının reddedildiği, bedenlerin yapıp edebilirlikleri, etkileme ve etkilenme, karşılık üretme kuvvetleri ile ilişkilenen bir sağlık anlayışının önerildiği bu romanlar, etiği tartışmak adına bereketli bir zemin sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the possibilities that Deleuzian ethics offers—the investment in the body's capacities to enter affective and transformative relations, thus lead a response(able) life—as they become manifest in two contemporary novels revolving around language-related diseases: Ben Marcus' The Flame Alphabet (2012) and Afşin Kum's Sıcak Kafa (2016). In The Flame Alphabet, children's speech becomes poisonous for their parents, which causes pain and deformation in their bodies, whereas in Sıcak Kafa a memetic language disease—abuklama—causes people to talk in grammatically correct but semantically nonsensical ways. The diseases disrupt the flow of normalcy in life, thus revealing the suppressive power mechanisms in society, and transform not only the interrelations between the bodies, but also familial, social, and economic relations. In both novels, the employment of a subversive language as a disease signals an ongoing state of becoming, and opens unforeseen paths into diverse and mutually transformative relations to the world, and as such emerges as an enterprise of health. Both novels foreground language exchanges, and experiment with an alternative use of language beyond conventional forms of communication and mere representation. The disease provides a perspective on the sickness caused by the oppressive power regimes in society. These novels pave a fertile ground to discuss ethics, as they refuse the normative conceptions of health imposed on people and propose an understanding of health associated with the body's capacity to act and affect as well as to respond and be affected.