Türler arası pamuk melezinin (Gossypium hirsutum L.x Gossypium barbadense L.) F1-F2 döl kuşaklarında bazı tarımsal ve teknolojik özelliklerin genetik yapısı üzerinde bir araştırma
A study over some agricultural and technologic characteristics of inter-specific cotton hybrid (Gossypium hirsutum L.x Gossypium barbadense L.) F1 and F2 generation
- Tez No: 285285
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Gossypium hirsutum L. türüne ait Stoneville 468 çeşidi ve Gossypium barbadense L. türüne ait Giza 75 çeşitleri ile bu çeşitlere ilişkin F1 ve F2 (Stoneville 468 x Giza 75) döl kuşakları kullanılarak, incelenen özellikler bakımından genetik yapıyı irdelemek amacıyla 2009 yılında yapılmıştır.Çalışmada incelenen özelliklerden; bitki boyu, meyve dalı sayısı, koza sayısı, kütlü verimi, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı ve lif kopma dayanıklılığı özellikleri yönünden istatistiksel olarak %1 düzeyinde önemli farklılık olduğu; odun dalı sayısı, koza kütlü ağırlığı, lif uzunluğu ve lif inceliği özelliklerinde ise istatistiksel olarak fark bulunmadığı saptanmıştır.Bitki boyu, meyve dalı sayısı, koza sayısı, koza kütlü ağırlığı, kütlü verimi, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif uzunluğu ve lif kopma dayanıklılığı özelliklerinde F2 gerilemesi, pozitif yönde; odun dalı sayısı ve lif inceliği özelliklerinde ise negatif yönde bulunmuştur.Stoneville 468 x Giza 75 melez kombinasyonunda, koza sayısı, kütlü verimi ve çırçır randımanı yönünden olumlu ve yüksek oranda heterosis ve heterobeltiosis tespit edilmesi, anılan özelliklerin geliştirilmesi yönünde yapılacak olan ıslah çalışmalarında, bu melez kombinasyonun kullanılabileceği izlenimi vermektedir
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study, with the aim of determining the appropriate genetic structure of Stonville 468 variety belonging to Gossypium hirsutum L. cotton species and Gizza 75 variety belonging to Gossypium barbadense L. F1and F2 hybrids of species in addition to relations between properties.In this study, plant height, fruiting brunch number, boll number, boll yield, ginning turnout, 100 seed weight and fiber strenght properties were significantly difference for 1 % with regard to statistic; number of monopodial branch, boll seed cotton weight, fiber length and fiber fineness were not significantly with respect to statistic.In study, planth height, fruiting brunch number, boll number, boll seed cotton weight, boll yield, ginning turnout, 100 seed weight, fiber length and fiber fineness properties were influenced positive; number of monopodial branch and fiber fineness properties were negative effected by F2 regression.In Stonville 468 x Giza 75 hybrid combination with regard to boll number, boll yield and ginning turnout showed positive and significant heterosis and heterobeltiosis. It was concluded that Stonville 468 x Giza 75 hybrid combination might be effective in cotton breeding program to improve yield and quality cpmponenets.