Kükürt'ün toprak ve bitki besleme yönünden önemi
The importance of sulfur for soil and plant nutrition
  1. Tez No: 285287
  2. Yazar: MEHMET REMZİ KAYMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL YALÇIN GÜLÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda kükürt (S) yetersizliği dünyanın pek çok bölgesinde bitkisel üretimi sınırlayıcı faktör olarak tanımlanmaktadır. Kükürt eksikliğinde ürün miktarı ve kalitesinde düşüşler olduğu belirlenmiştir. Bu sebepten dolayı topraktaki ve bitkideki S'ün kesin olarak tanımlanıp fonksiyonlarının belirlenmesine ihtiyaç vardır.Kükürt'ün bitkilerde, sistein ve methionin gibi amino asitlerin temel yapı taşı olarak ürün kalitesi üzerinde ve ayrıca ağır metal toksi tesi ve tuzluluk toleransı ile ilgili biyolojik proseslerde de önemli rol oynadığı son yıllarda yapılan çalışmalarda bildirilmektedir.Kükürt toprakta organik formda karbona bağlı ve sülfat esterleri olarak ayrıca bitkilerin direk kullanabildikleri sülfat (SO4-2) formunda bulunur. Organik S bileşikleri bitkinin hemen kullanımına uygun olmamasına rağmen mineralizasyon yolu ile bitkiye S sağlamada potansiyel olarak bulunurlar. Ayrıca atmosferdeki SO2 de bitkilerin ihtiyacını karşılayabilecekleri bir S kaynağıdır. Fakat son yıllarda atmosfere SO2 salınımı artmakla birlikte yeterli S gübre uygulaması yapılmadığından tarımsal üretimde S noksanlığından kaynaklanan kayıplar yaşanmaktadır. İyi bir ürün kalitesi ve yüksek verim elde etmek için bitkinin ihtiyacına uygun miktarda ve formda S gübrelemesi yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years , S deficiency has been described as a limiting faktor for crop production in most regian of the world. It has been determined, that S deficiency decrease guality and yield of plant tissue and its functi ons must be investigated more,It has been reported in recent researchs that S play an important role an yield guality as a main element of amino acids cyctein and methianin and furthermore in biological processes regarding heavy metal toxicity and salt toleranceSulfur exists in the soil carbon bounded organic foms and as sulfate esters which can be easily by plant after releasing despite the unavilability of organik S compounds for planst, the build a potential for providing plants with S. Furthermore atmosferic S as SO2 is also a source for plants. But in recent years agricultural applicatian of S containing fertilizers. For obtaining high yield and guality more attention have to be giver to S fertilizatin.