Baca gazı desülfürizasyon trona ve spray dryer uygulaması
  1. Tez No: 28530
  2. Yazar: BÜLENT İLHAN GONCALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Yanma arasında oluşan SC^'nin giderilmesi amacıyla önerilen 200'ü aşkın prosesten 20 kadarı endüstriyel uygulama alanı bulmuştur. Bu prosesler ya yaş ve kuru, yada arıtıcı maddenin geri kazanıldığı ve atıldığı sistemler olarak sınırlandırılabilirler. Desülfürizasyon proseslerinin seçiminde tesisin kapasitesi, yakıt türü, yakıt kükürt oranı, arıtıcı maddenin bulunabilmesi ve fiyatı, yan ürünlerin cinsi, fiyatları, pazar durumu, atıkların depolanması ve çevre ilişkileri büyük önem taşımakta; proseslerin yatınm ve işletme maliyetleri farklılıklar göstermektedir. Baca gazındaki kükürt dioksitin alkali çözeltiler kullanılarak püskürtmeli kurutucuda (Spray Dryer'da) tutulması, yaş sistemde çalışan baca gazı arıtım proseslerine göre daha düşük yatırım maliyeti gerektirmesi, katı ürün elde edilmesi, tıkanma, erozyon, korozyon problemlerinin azlığı ve işletme kolaylıkları nedeniyle önem kazanmıştır. Bu çalışmada, pilot ölçekli bir Spray Dryer'da değişik Trona çözeltileri kullanılarak 5 numaralı fuel-oil yakan bir kazanın baca gazındaki SO2 giderme verimi incelenmiştir. Spray Dryer'da Trona'ya ilave olarak Na2C03, NaHC03, Ca(OH)2 ve CaCQj'in değişik çözeltileri kullanılmış ve SO2 giderme verimi bakımından Trona ile mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Over two hundred processes are suggested for the removal of SQ2 from flue gases and among these processes about twenty of them have been used in power plants and in other industries. These processes can in general be classified as wet and dry processes or regenerable and throwaway processes. In the selection of a desulphurization process, it is very important to consider the capacity of the plant, fuel type and fuel to sulphur ratio, availablity and price of the reagent to be used, type, price and market of side procuts, in addition to the differences of fixed and operating costs of different processes. Hue gas desulphurization, using alkali solutions, in a spray dryer gained importance due to the lower capital investment required, lower corrosion, errosion and plugging problems and ease of operation of this system than the conventional wet scrubbing processes. In this study, in a pilot scale Spray Dryer, different Trona Solutions have been used. In a boiler that fired 5 number flue gas whose flue gas SQ2 removal efficiencies are investigated. In addition to the Trona, different solutions of Na2C03, NaHC03, Ca(OH)2 and CaCOs are used and from view of SQ2 removal efficiencies these matter are compared with Trona.