Characterization of organochlorine pesticides and determination of pollution levels in surface water, ground water and soil samples: Including five districts of Bolu
Organoklorlu pestisitlerin belirlenmesi ve yüzey suyu, yer altı suyu ve toprak örneklerinde kirlilik seviyelerinin belirlenmesi: Bolu ili beş ilçesinde
- Tez No: 285309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL YENİSOY KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, toplam 75 yeraltı ve yüzey suyu ile 54 toprak örneği 2009 yılının yaz mevsiminde Bolu İli'nin beş ilçesinden toplanmıştır. Organoklorlu pestisitlerin mevsimsel değişimlerini gözlemlemek için 2009 yılının sonbahar mevsiminde 17 yüzey ve yeraltı suyu ve 17 toprak örneği sadece şehir merkezinden toplanmıştır. Yeraltı ve yüzey sularının ekstraksiyonu katı faz ekstraksiyon düzeneği ile yapılmıştır ve toprak örnekleri ultrasonik yöntemi kullanılarak ekstrakte edilmiştir. 19 OCP bileşiğinin konsantrasyonları gas kromatografisi-elektron yakalama dedektörü ile belirlenmiştir (GC-ECD). 19 OCP bileşiğinin belirlenmesi için metot validasyonu yapılmıştır. Fakat örneklerde 13 OCP bileşiği gözlemlenmiştir. Yaz mevsiminde alınan örneklerde birçok OCP bileşiğinin konsantrasyonu sonbahar mevsimindekinden yüksek çıkmıştır. Yeraltı sularında endosülfan sülfat ve DDT, yüzey sularında ?-HCH ve toprak örneklerinde endosülfan sülfat en fazla gözlemlenen pestisitlerdir. Ayrıca endosülfan sülfat su ve toprak örneklerinde en yüksek ortalama konsantrasyona sahiptir. Toprak ve yer altı suyu örneklerinde en yüksek toplam konsantrasyon Mudurnu ilçesinde gözlemlenmesine rağmen, yüzey suyu örneklerinde en yüksek konsantrasyon Seben ilçesinde gözlenmiştir. Toprak ve su örnekleri literature değerlerinden daha düşük değerlere sahiptir. Kontur haritalarının yardımıyla Bolu İli'nin beş ilçesinde OCP'lerin mekansal dağılımları değerlendirilmiştir. Genellikle, bu bölgede tarımsal uygulamalar su ve toprak kalitesini etkilemektedir. Fakat tarımsal olmayan alanlar pestisitlerden etkilenmiştir. Pestisit konsantrasyonları, her bir pestisit için Avrupa'da belirlenen yasal limitleri aşmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 75 ground and surface water, 54 surface soil samples were collected from the five districts of Bolu in summer season of 2009. In autumn season, 17 surface and ground water and 17 soil samples were collected just in the city center to observe the seasonal changes of organochlorine pesticides (OCPs). Ground and surface water samples were extracted by using solid phase extraction and soil samples were ultrasonically extracted. Concentrations of 19 OCP compounds were detected by gas chromatography-electron capture detector (GC-ECD). Method validation was performed to determine 19 OCP compounds. However, 13 OCP compounds can be observed in the samples. The concentrations of most OCPs were higher in samples taken in the summer than that in the autumn. Themost observed pesticides were endosulfan sulfate and 4, 4? DDT in ground water samples, ?-HCH in surface water samples, endosulfan sulfate in soil samples. Endosulfan sulfate also belonged to the highest average concentration in water and soil samples. Although the highest total concentration in soil samples and surface water samples were detected in Mudurnu, the highest total concentration in ground water was detected in Seben. The concentrations in soil and water samples had lower concentration values than literature values. Spatial distribution of OCPs were evaluated by the help of contuor maps in the five districts of Bolu. Generally, agricultural processes affected the water and soil quality in the region. However, nonagricultural areas were also affected by pesticides. The concentrations of pesticides were not exceeded the legal limits of Europen directives for each pesticides.