Modeling time allocation in family practice in Turkey
Türk aile hekimliğinde görevler arası zaman dağıtımı modellemesi
  1. Tez No: 285332
  2. Yazar: GÖKÇEN AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM DİDEM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye 2005-2010 yılları arasında birinci basamak sağlık hizmetlerinde değişiklik yaptı ve Aile Hekimliği uygulamasını getirdi. Bu çalışmada Türk Aile Hekimliği uygulamasına aile hekimleri arasında yapılan bir anket çalışmasıyla genel bir bakış sağlanmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlerinin hasta ziyaretlerine etkisini belirlemek için vaka analizi yapılmıştır.Aynı zamanda, aile hekiminin görevler arası zaman paylaşımı problemi lineer olmayan optimizasyon problemi olarak modellenmiştir. İki farklı yaklaşım incelenmiştir. İlk yaklaşımda koruyucu sağlık hizmetlerinin ve akut hizmetlerin ayrı ayrı sağlandığı varsayılmıştır. Bu servisleri talep eden hastalar iki paralel kuyruk oluşturmakta ve talebin hepsi karşılanmak zorundadır. Koruyucu sağlık hizmetlerine sağlanması gereken optimum zaman karakterize edilmiştir. İkinci yaklaşımda bütün hastalar akut gereksinimle tek bir sırada beklemektedirler. Aile hekimi her hasta için akut servis sağladıktan sonra koruyucu sağlık hizmeti verip vermeyeceğine karar vermektedir. Koruyucu sağlık hizmetlerine olan talebi karşılama zorunluluğu yoktur. Her hastanın aynı tip servis aldığı şartlar karakterize edilmiştir. Her iki model için de koruyucu sağlık hizmetinin akut ihtiyaçlara olan talep üzerine geribildirim etkisi göz önünde bulundurulmuş ve sayısal örnekler sağlanmıştır. Son olarak hasta ziyaret talebi üzerindeki geribildirim etki Markov zinciri yaklaşımıyla modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey went through a major change in its primary health care system and implementedfamily practice between 2005 and 2010. In this study, we provide a generaloverview of Turkish family practice through the lens of a survey conducted amongfamily doctors. We analyze a specic case to explore behavior of patient arrivals overtime in presence of preventive services.Further, we model the time allocation problem of a family doctor as a non-linearoptimization problem. Two approaches are explored. First, preventive service andacute care services are assumed to be provided in isolation. Patients who demandthese services wait in parallel queues where we assumed all demand has to be satised.Optimal percent of time allocated to preventive services is characterized. Second, allpatients wait in a single line with a need of acute care service. Family doctor decideswhether or not to oer a preventive service as an add-on for each patient, wherethere is no obligation to satisfy the demand for prevention service. Conditions toobtain boundary solutions, where all patients receive the same type of service, arecharacterized. For both models, a feedback eect of that preventive activity on theacute care demand is taken into consideration and numerical examples are provided.Finally, we looked at how we can model feedback eect on arrivals by a Markov chainapproach.