Enabling delay tolerant communications in sparse vehicular ad hoc networks
Düşük yoğunluklu araçsal ağlarda gecikmeli iletişimin sağlanması
- Tez No: 285337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDAT SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kırsal alanlarda ve araç trafiğinin az olduğu (gece gibi) periyotlarda şehir içinde, araçların düşük yoğunlukta olması klasik tasarsız (ad hoc) ağ algoritmalarını Araçsal Ağlar (Vehicular Ad Hoc Networks) için geçersiz hale getirir. Nedeni ise, bu algoritmaların uçtan-uca bağlantı gereksinimidir. Veri aktarımı için uygun bir ağ elemanı bulunamadığından bağlantı kopmaktadır. Düşük yoğunluktaki Araçsal Ağlardaki bu problem, geliştirilen yönlendirme algoritmalarında gecikme toleranslı olarak çözülmeye çalışılmıştır. İletilecek veri, Sakla-Taşı-Gönder (Store-Carry-Forward) yöntemiyle uygun ağ elemanı bulunana kadar taşınır. Böylece anlık olarak bağlı olmayan araçlar arasında gecikmeli ağ bağlılığı sağlanmış olur. Bu çalışmada, uçtan uca veri iletiminde veriyi gecikmeli olarak iletmenin ve veri yaşam süresinin ağ performansına etkisi incelenmiştir. Veri gönderilen ağın bağlılığına göre ağ elemanlarının hareket hızı ve ağda istenen verim düzeyi dikkate alınarak gönderilecek verinin yaşamömrü belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Araçsal Ağ uygulamalarının kabul edilebilen Servis Kalitesi ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlamaktadır.Fakat IPv6 başlığında taşıma süresini belirtmek için Hop Limit bölümünde atlama sayısının tutulması ve IPv4 başlığının TTL bölümünün saniye cinsinden taşıma süresini gösterse de kullanımda atlama sayısı olarak kullanılması, saniye cinsinden belirlenen paket yaşamömrünü kullanışsız hale getirir. Bu kapsamda yapılan çalışma ile, kısmi bağlı ağlarda IPv6 paketlerinin gecikme toleranslı olarak iletimine yönelik yaklaşımlar önerilmiştir. Bu yaklaşımların performans sonuçları incelendiğinde kısmi bağlı ağlarda paket iletim oranını yükselttiği ve böylece IPv6 paketlerinin gecikme toleranslı olarak kullanılabileceği görülmüştür. Ayrıca bu yaklaşımlar askeri ağlarda, mobil ağlarda veya bağlantı kopmasının fazla olduğu ağlarda da kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Low density of vehicles in rural areas and during the periods when the vehicle traffic is low in cities (such as at night) makes the classical ad-hoc network algorithms impractical for Vehicular Ad Hoc Networks. End-to-end connectivity requirement of these algorithms causes this deflection. Connections get broken when a suitable network element isn?t available for data transfer. This problem which occurs in the low dense Vehicular Networks can be solved by using delay tolerant approaches in routing algorithms. By using the store-carry-forward method, data is carried by network elements until a suitable network element has been found. By this way, network connectivity is provided in a delayed manner between the vehicles which are momentarily not connected. In this paper, the impact of delayed transfer of data to an end-to-end transfer and the impact of data lifetime to the network performance are examined. Considering the speed of the vehicles and the desired throughput, lifetime of data is determined according to the network connectivity. Results contribute to the fulfillment of the Quality of Service (QoS) requirements in Vehicular Network applications.However, IPv6 uses hop count in Hop Limit field instead of seconds in TTL field in IPv4. Similarly, although IPv4 packets designed to carry packet lifetime in seconds in TTL, this field is used as hop count in practice. Hence, IPv6 packets cannot be delivered in delay tolerant fashion in VANETs. We propose approaches for IPv6 packets to be delivered in delay tolerant fashion in partially connected networks. Proposed approaches are simulated to observe performance results. It is shown that proposed approaches can be easily adopted for IPv6 packets to be delivered in delay tolerant fashion. Performance results show that proposed approaches increase the packet delivery ratio in partially connected VANETs. These approaches can also be used in military networks where the nodes are mobile or connections get broken frequently.