Petro-kimya endüstrisinde kullanılan CrMo çeliğinin korozyon davranışının incelenmesi
Investigation of corrosion behavior of CrMo steel used in petrochemical industry
- Tez No: 285338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ACARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 2,25Cr 1Mo ve 0,1V içeren çeliklerin ve kaynak metalinin farklı ısıl işlem koşullarına bağlı olarak korozyon davranışları incelenmiştir. Çalışmada 2,25Cr-1Mo-V çeliği, kaynak metali ve kaynaklı bağlantıları 550, 650, 680 0C'de farklı gün sayılarında bekletilip havada soğutularak farklı mikroyapılara sahip numuneler üretilmiştir. 2,25Cr-1Mo-V çeliğinde farklı mikroyapıların bu çeliğin korozyon davranışına etkisini belirlemek amacıyla numuneler 30 g/l NaCl + 10 ml/l HCl ve 30 g/l NaCl + 10 ml/l H2SO4 çözeltisi solüsyonunda potansiyostat/galvanostat cihazında tafel ekstraplasyon yöntemi ile korozyon deneylerine tabi tutulmuşlardır. Deney sonuçlarına göre ısıl işlem görmemiş numunelerin hem 30 g/l NaCl + 10 ml/l HCl hem de 10 ml/l H2SO4 solüsyonularında Ikor değerleri ile ısıl işlem görmüş numunelerin Ikor değerleri arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 2.25 Cr, 1Mo and 0.1 V steel corrosion behavior were investigated depending on different heat treatment conditions. 2.25 Cr-1Mo-V steel and its weld metal were heat treated at different temperatures such as 550, 650, 680 0C and then cooled in the furnace. 2.25 Cr-1Mo-V steel and weld metal samples with different microstructure were subjected to corrosion tests. The corrosion tests were caried out by potansiyostat / galvanostat apparatus Tafel extraplasyon method in 30 g/l NaCl + 10 ml/l HCl and 30 g/l NaCl + 10 ml/l H2SO4 solution. Corrosion test results present that there are a lot of different between heat treated samples and non-heat treated samples in both 30 g/l NaCl + 10 ml/l HCl and 10 ml/l H2SO4.