Atomizasyon ünitesi imalatı ve kalay tozu üretimi
The manufacture of atomization unit and production of tin powders
- Tez No: 285336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Karabük Üniversitesi'nde gaz atomizasyon ünitesi imal edilmiştir. İmal edilen atomizasyon ünitesinde yakından eşlemeli nozul kullanılmıştır. Yapılan deneylerde kalay tozu üretilmiş olup deneyler sırasında atomizasyon gazı olarak argon tercih edilmiştir. Nozul çapları 2 mm, 3 mm ve 4 mm olarak kullanılmıştır. Ayrıca, her bir nozul için üretim sırasında argon gazının basıncı sırasıyla 2, 4, 6, ve 8 bar olarak ayarlanmıştır. Üretilen numunelerin boyutları ve şekilleri incelenmiştir. Numunelerin taramalı elektron mikroskobu görüntüleri alınmış ve lazerle boyut ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre nozul çapının toz şekline belirgin bir etkisinin olmadığı ancak nozul çapının küçülmesi ya da gaz basıncının artmasına bağlı olarak toz boyutunun küçüldüğü tespit edilmiştir. Toz şeklinin ise ligamentten küresele doğru değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, gas atomization unit was produced at Karabuk University, Division of the Metallurgy Department. Production of the powder was carried out by using closely matched nozzle. Powder production experiments were done in argon gas atmosphere and tin material was used for powder production. During powder production, variety nozzle exit diameter in dimension of 2, 3 and 4 mm were used. In addition, 2, 4, 6 and 8 bar argon gas pressures were performed for nozzle diameter. Effect of gas pressure and nozzle diameter on powder particle size and shape were investigated. Laser particle measurement machine and SEM were also used to measure particle size and particle shape respectively.Experimental results indicated that nozzle diameters had a little effect on powder particle size and shape compared to the gas pressure. Powder particle size also changed from ligament to globular shape with increasing the gas pressure.