Eğik yüzeylerin frezelenmesinde farklı işleme yönlerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin incelenmesi
An investigation into the influences of different milling directions on the surface roughness when milling sloped surfaces
  1. Tez No: 285339
  2. Yazar: HAKAN OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, DIN 1.2738 plastik kalıp çeliği malzemeden hazırlanan deney numuneleri, tek ağızlı, değiştirilebilir uçlu, 12 mm çapında 90° yanaşma açılı frezeleme takımı kullanılarak, frezeleme işlemine tabi tutulmuştur. Frezeleme deneyleri beş farklı kesme hızı (Vc=75m/dak, Vc=100 m/dak, Vc=125 m/dak, Vc=150 m/dak ve Vc=200 m/dak), dört farklı diş başına ilerleme miktarı (Fz1=0,04 mm/diş, Fz2=0,08 mm/diş, Fz3=0,16 mm/diş ve Fz4=0,24 mm/diş), 0,6 mm sabit kesme derinliği ve 6 farklı yanal ilerleme (0,15 mm, 0,30 mm, 0,45 mm, 0,60 mm, 0,90 mm ve 1,20 mm) değerleri uygulanarak soğutma sıvısı kullanılmadan yapılmıştır. Ayrıca frezeleme işlemleri 6 farklı işleme yönü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada kullanılan farklı kesme parametrelerinin ve farklı işleme yönlerinin malzemede oluşan yüzey pürüzlülük değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Aynı kesme parametrelerinde, faklı işleme yönlerinin yüzey pürüzlülük değerlerinde farklılıklara neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, milling tests on DIN 1.2738 plastic injection mould steel workpieces were carried out using a single tooth indexable end mill of 12 mm in diameter. The cutting tools were cemented carbide. Milling tests were carried out at five different cutting speeds (75, 100, 125, 150 and 200 m/min), four different feed rates (0.04, 0.08, 0.16 and 0.24 mm/tooth), six different radial feed rates (0.15, 0.30, 0.45, 0.60, 0.90 and 1.20 mm) and at a fixed depth of cut without using coolant. In addition, six different milling directions were used. The influences of different cutting parameters and milling directions on the resultant workpiece surface roughness values were examined. Different milling directions at the same cutting parameters were found to result in variations in the surface roughness values.