Çeşit adayı arpa genotipinin farklı koşullarda tarımsal özellikleri
Agronomic characters of candidate barley genotype under different conditions
- Tez No: 285344
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarlalarında 2007-2008 üretim yılında Plesent ve Kalaycı 97 çeşitinin melezlenmesi ile geliştirilen arpa melezinde sulu ve kuru koşullarda tarımsal özelliklerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Melez ile kontrol olarak kullanılan çeşit, tesadüf blokları deneme desenine göre, 4 tekrarlamalı olarak ekilmiştir. Sulama uygulamaları; biri sapa kalkma, biri de başaklanma döneminde olmak üzere iki seferde yapılmıştır.Araştırmada bitki boyu, başak boyu, başak ağırlığı, başakta tane sayısı, başak verimi, bin tane ağırlığı ve hasat indeksi özellikleri incelenmiştir.Araştırma bulgularına göre sulama, verim ve verim ögelerini değişik oranda artırmıştır. Kalıtım dereceleri çeşit adayının koşullardan etkilendiğini göstermektedir.Hesaplanan doğrusal regresyon, verim ögeleri ile verim arasında sulu ve kuru koşullarda olumlu ilişki olduğunu göstermiştir. İki koşuldaki veriler değerlendirildiğinde, ?Plesent x Kalaycı 97? melezinin iyi bir genotip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu genotip yüksek verimden dolayı, Batı Geçit bölgesinde başarıyla yetiştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the experimental field of Agriculture faculty, Eskişehir Osmangazi Üniversity, during 2007-2008 growing season to investigate agricultural characteristics of Pleasent x Kalaycı 97 cross under dry and irrigated conditions. The candidate and the control (Pleasent) were planted in completely randomized blocks design with four replication. Irrigation was applied two times as one at stem elongation other at heading stages.In the research, plant height, spike length, spike weight, grain number per spike, grain weight per spike, thousand kernel weight, harvest index were investigated.According to the results, yield and yield components proportionally increased by irrigation. Heritability estimates indicated that the candidate was affected by the conditions.The calculated linear regression indicated that yield components were positively correlated with grain yield under non irrigated and irrigated conditions. Evaluation of values over different conditions, it was found out that the Plesaent x Kalaycı 97 cross a proper genotype. The genotype could be succefuly grown in West Transitional Region because of its higher yield performance.