3-boyutlu galilean uzayda paralel regle weingarten yüzeyleri üzerine
On the parallel ruled weingarten surfaces in 3-dimensional galilean space
  1. Tez No: 285346
  2. Yazar: MUSTAFA DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı Galilean uzayda regle Weingarten yüzeylerin var olan üç tipinin her birisi için paralel yüzeylerinin bazı geometrik özeliklerini incelemektir. Çalışmamızda, öncelikle Galilean uzayda paralel yüzeyleri ve paralel regle yüzeyleri tanımladık. Sonrasında regle Weingarten yüzeyine paralel olan yüzeyin de Weingarten yüzeyi olduğunu gösterdik. Çalışmanın `Giriş' bölümünde, Galilean uzay, paralel yüzeyler ve Weingarten yüzeylerinin tarihsel gelişimini açıkladık.İkinci bölümde çalışmamıza temel oluşturan, Weingarten yüzeyleri, paralel yüzeyler, regle yüzeyler ve Galilean uzayı için önemli tanımlar ve teoremler verilmiştir.Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümünde, sırasıyla, Galilean uzayda paralel yüzeyler ve paralel regle yüzeyler tanımlanmıştır. Birinci ve İkinci esas formlarının katsayıları bulunmuştur. Ayrıca paralel yüzeylerin ortalama ve Gauss eğrilikleri hesaplanarak bunlar arasında bağıntılar elde edilmiştir.Son bölümde ise elde edilen paralel regle yüzeylerin ortalama ve Gauss eğrilikleri yardımıyla Galilean uzayda regle Weingarten yüzeyinin paralel yüzeyinin de Weingarten yüzeyi olduğu ispatlanmıştır. Son kısımda ise Galilean uzayda paralel regle Weingarten yüzeyi örnekleri verilmiştir. Ayrıca bu yüzeyler, maple yazılımı kullanılarak çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study geometric properties of three types of parallel ruled Weingarten surfaces in Galilean space. Firstly, we defined parallel surfaces and parallel ruled surfaces in Galiean space. Then using this definition we proved the fact that“ the parallel surface of ruled Weingarten surfaces is also Weingarten surface”. The historical development of the Galilean space, parallel surfaces and Weingarten surfaces are presented in `Abstract?.The second chapter contains the basic mathematical definitions and theorems for Weingarten surfaces, parallel surfaces, ruled surfaces and Galilean space.In chapters three and four, we defined the parallel surfaces and parallel ruled surfaces in Galilean space, respectively. The coefficients of first and second fundamental forms are obtained. Then using the definition of paralel surfaces we determined the relation between Gauss and mean curvatures of parallel surfaces.The idea of the Gauss and mean curvatures of parallel ruled surfaces in Galilean space, leads us to discuss that“parallel surfaces of ruled Weingarten surfaces are also Weingarten surfaces”. We proved this idea in the final chapter. In last section of this chapter, some examples for parallel Weingarten ruled surfaces in Galilean space are given. Moreover these surfaces are ploted by using maple software.