Hamsi (Engraulis encrasicolus) ve istavrit (Trachurus mediterraneus) balıklarının erken larval dönemde beslenme durumlarının nükleik asit indeksleriyle belirlenmesi
Determination of early larval feeding status of anchovy (Encraulis encrasicolus) and horse mackerel (Trachurus mediterraneus) by using the indices based on nucleic acids
  1. Tez No: 285365
  2. Yazar: İLHAN YANDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hamsi ve istavrit larvalarında nükleik asitlere dayalı beslenme kondisyonu belirlenmiştir. Bu amaçla, denizden toplanan gözlenmiş yumurtalar laboratuarda inkübe edildi, çıkan larvalar beş farklı besleme rejimine [Sürekli besleme (Sb), bir gün geciktirmeli (1A), iki gün geciktirmeli (2A), üç gün geciktirmeli (3A) ve tamamen aç (Ta)] tabi tutuldu. Yeni yumurtadan çıkmış hamsi ve istavrit larvalarının notokort boyu sırasıyla 3,25±0,04 ve 2,27±0,04 mm ölçüldü. Her iki türde göz pigmentasyonu, ağzın açılması ve ilk beslenme inkübasyonu takiben üçüncü günde gerçekleşti. Ta grubundaki hamsi larvalarının tümü altıncı günde istavrit larvalarının tümü ise sekizinci günde öldü. Ta grubundaki hamsi larvalarının yaşama oranları geciktirmeli beslenenlerle benzerlik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Larval condition based on nucleic acids for anchovy and horse mackerel were determined. For this purpose, genoblast eggs were collected from the sea and incubated in laboratory and hatched larvae were fed with five different feeding regimes [Continuous feeding (Sb), 1 day delayed (1A), 2 days delayed (2A), 3 days delayed (3A) and starving (Ta)]. Newly hatched larvae of anchovy and horse mackerel had mean notochord lengths 3,25±0,04 and 2,27±0,04 mm, respectively. Eye pigmentation, mouth openening and first feeding occurred on the third day after hatching for both species. All anchovy larvae in Ta group dead on the sixth day while all horse mackerel larvae dead on eigth day. Survival rate of anchovy larvae in Ta group was similar to the other delayed groups.