Refrakter gümüş cevherinden tiyosülfat liçi ile gümüşün kazanımı
Recovery of silver from an refractoriness silver ore by thiosulphate leaching
  1. Tez No: 446396
  2. Yazar: PELİN ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Serbest halde bulunan altın ve gümüş cevherleri gün geçtikçe tükenmekte ve bunun yerine refrakter cevherlerin değerlendirilmesine yönelim artmaktadır. Özellikle gümüş cevherinin farklı minerolojik yapıda ve karmaşık şekilde olması kazanımını zorlaştırmaktadır. Geleneksel olarak altın ve gümüş cevherlerine uygulanan siyanür liçine alternatif olarak tiyosülfat liçinin öngörülmesinin nedenleri; bu tip refrakter cevherlerde siyanür liçinin metal kazanım etkinliğinin düşük, siyanürün toksik etkisi ve tiyosülfat (S2O3-2) liçinde yabancı katyonların etkisinin az olması şeklinde sıralanabilir. Bu tez çalışmasında refrakter gümüş cevherlerinden siyanüre alternatif olarak gerçekleştirilen tiyosülfat liçi ile yüksek gümüş kazanımı hedeflenmiştir. Çalışmalarda, karıştırmalı değirmen yardımıyla ince öğütme yapılarak yüksek verim elde etmek için yapılan liç deneylerinde deneysel tasarım yöntemi kullanılarak parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, refrakter cevherden ince öğütme (5 µm) ön işlemi ile birlikte tiyosülfat liçi sonucunda %98 gümüş kazanımı elde edilmiştir. Bununla birlikte tiyosülfat tüketiminin 93,8 kg/ton olduğu tespit edilmiştir. Siyanür liçinde ise %72,6 gümüş kazanımı elde edilirken 4,81 kg/ton siyanür tüketimi gerçekleşmiştir. Yüksek reaktif tüketimlerine rağmen tiyosülfatın gümüş kazanımında daha etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Free milling gold and silver ores are exhausted gradually, and instead there is a tendency towards the utilization of refractory ores. Especially Silver ores have distinct mineralogical prosperties and complex forms which makes of Ag from these ores difficult. The cyanide leaching used conventionally in gold and silver ores for less efficient in this type of refractory ores, and because of the toxic effect of cyanide. Thiosulfate (S2O3-2) leaching is often considered as an alternative promissimg from a refractory silver ore which is affective to a limited extent by foreign cations/anions has been projected as an alternative. In this study, high silver recovery is aimed thiosulfate leaching as an alternative to cyanide leaching. The effects of parameters were investigated after fine grinding by means of stirred mill to enable more contact with the silver phases. Experimental design techniques were utilised. The result have shown that as 98% silver from refractory ore could be extracted as a result of thiosulfate leaching after ultra-fine grinding as pre-treatment. Also, the thiosulfate consumption was determined to be 93.8 kg/ton. In cyanide leaching, the silver recovery was %72.6 with a cyanide consumption of 4.81 kg/ton. Can be concluded that thiosulfate is more effective in silver recovery but at the expense of high reagent comsumption.