Hızlı katılaştırma yöntemi ile üretilmiş nikel-bakır (Monel 400) alaşımı tozların presleme ve sinterleme parametrelerinin incelenmesi
Investigation of pressing and sintering parameters of rapidly solidified nickel copper (Monel 400) alloys powders
  1. Tez No: 285385
  2. Yazar: FATİH ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Nikel esaslı (Ni-Cu) Monel 400 alaşımı su jeti soğutmalı döner disk atomizasyonu yöntemi ile atomize edilerek hızlı katılaştırılmış toz üretilmiş, üretilen toz tek eksenli çift etkili preste preslenmiştir. Yüksek saflıkta hidrojen atmosferinde sinterlenerek parça üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen tozlarda toz boyutuyla mikroyapı ve mikrosertlik değişimi incelenmiştir. Toz boyutunun azalmasıyla mikrosertlik değerinin arttığı; mikroyapının ise en küçük boyutlu tozlarda eş eksenli hücresel olduğu, artan toz boyutuyla hücresel-dentritik ve dentritik yapılara doğru değiştiği gözlenmiştir. Görünür yoğunluk % 38 olarak elde edilirken, 150, 270, 360, 480 ve 600 MPa basınçlarda yapılan preslemelerde ham yoğunluk artan presleme basıncıyla artarak, 600 MPa basınç için %83 değerine ulaşmıştır. 60, 75, 90 ve 105 dakika sürelerde ve 1100, 1140, 11180 ve 1200 oC sıcaklıklarda yapılan sinterlemerde en yüksek yoğunluk ve mukavamet değerine 90 dakika sinterleme süresi ve 1200 oC sinterleme sıcaklığında ulaşılmıştır. Bu sıcaklık ve sürede yapılan sinterlemede % 94 yoğunluğa ve 258 MPa çekme mukavametine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Nickel based alloys (Monel 400) was atomized with water jet cooled rotating disc atomization method and rapidly solidified powder was obtained. The produced powders were pressed for different pressures with uniaxial double effect pres. Finally the green parts were sintered in high purity hydrogen atmosphere. Variation of microstructure and microhardness with particle size was investigated. The results showed that the microhardness values increased with decreasing particle size. Fine grained and equiaxed microstructures were seen for small particles and changed to cellular dendritic and dendritic structure with increasing particle size. The produced powders were compacted in uniaxial double effect pres with pressures of 150, 270, 360, 480 and 600 MPa. Apperant density of the powders was measured as 38% and highest green density was obtained as 83% for 600 MPa pressure. Compacted parts were sintered at temperatures of 1100, 1140, 1180 and 1200oC for sintering times of 60, 75, 90 and 105 minutes. The highest sintering density and strength were obtained for 1200oC temperature and 90 minutes. The values were 94% and 258 MPa for 1200oC temperature and 90 minute sintering time, respectively.