Giresun-Espiye sahil yolu inşaatı (Km: 1+030-1+170) sağ yamacının mühendislik jeolojisi açısından incelenmesi
The analysis of the right slope of Giresun-Espiye coastal road construction (Km: 1+03 ?1+170) by engineering geology
  1. Tez No: 285410
  2. Yazar: NURDAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ülkemizin en çok yağış alan bölgesi olan Karadeniz Bölgesinin doğu bölümü, yamaçların dik eğimli olması nedeniyle kütle hareketlerinin oluşumuna fazlaca yatkınlık gösterir. Bu çalışmada, Giresun-Espiye karayolunun Km: 1+030 - 1+170 meydana gelmiş heyelanın duraylılığı mühendislik jeolojisi açısından incelenmiştir. Heyelan alanının 1/10000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmış ve litostratigrafi birimleri yaşlıdan gence doğru; Çağlayan Formasyonu (Üst Kretase) ve Alüvyon (Kuvaterner) olarak ayırtlanmıştır. Stabilite hesabı yapılacak olan bölgedeki zeminlerin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla alınan zemin örneklerinin laboratuar deneyleri ile fiziksel özellikleri, dane dağılımı, kil cinsleri, içsel sürtünme açısı ve kohezyonu belirlenmiştir. Yamaçların jeolojik kesitleri çıkarılmış, muhtemel kayma düzeyleri belirlenmiş ilgili mühendislik özellikleri de kullanılarak Basitleştirilmiş Janbu yöntemlerine göre bilgisayar destekli geri analiz hesapları yapılarak güvenlik sayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The eastern part of Blacksea Region, which is the rainest area in our country, shows too much tendency to the formation of mass movements due to it?s precipitous slopes. In this study, the landslide stability that occured at Km: 1+030-1+170 of Giresun ? Espiye highway, was analysed in terms of engineering geology. 1/10000 scaled geology map of the landslide area, was prepared and litostratigraphy units were from the oldest to the youngest as follows; Çağlayan formation (Upper Cretaceous) and Alluvium (Quaternary). In order to determine the engineering characteristics of soil, in the slopes where the stability calculations were carried out via laboratory experiments of soil samples index propertias, grain distribution, clay types, internal friction angle and cohesion have been indicated. Geological sections of the slopes have been drawn, the level of their possible sliding has been estimated and by using the related engineering characteristics and computer-aided back analysis calculations, safety numbers have been determined according to Simplified Bishop and Simplified Janbu techniques