Azaltan-arttıran (Buck-boost) çevirici deney setinin bilgisayarlı denetimi
Computer-aided control of buck-boost converter test module
- Tez No: 285411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mühendislik, teknoloji ve meslek eğitimi veren okullardaki teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesi, daha etkin bir öğrenme için gereklidir. Eğitim kurumlarında laboratuvar imkanlarının yetersizliği, öğrencilerin daha verimli deneysel çalışma yapmalarını kısıtlamaktadır.Bu tezde, laboratuvardaki güç elektroniği deney setinin bilgisayarlı denetimi gerçekleştirilmiştir. Böylece öğrencilerin istedikleri zamanlarda deney modülüne erişimi yerel bir bilisayarla sağlanmıştır. Bu amaçla, Matlab/Simulink' te anahtarlama işareti üretilmiş ve veri toplama kartı (Data Acquisition Card) ile laboratuvardaki bir deney setinin gerçek zamanlı olarak anahtarlanması sağlanmıştır. Deney seti üzerindeki farklı noktalardan sinyal örnekleri alınmış ve veri toplama kartı ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bunun ardından, sistemin PI, PID ve bulanık mantık denetleyicileriyle kapalı çevrimli denetimi sağlanmıştır. Simulasyonu gerçeklenen model sonuçları ile deney setinin gerçek zamanlı bilgisayar üzerinden denetim sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
To convert application of theoretical information in the schools which educates engineering, technology and career is necessary for more effective learning. Lack of the laboratory facilities in the educational institutions restricts the students to do more efficient experimental studies.In this thesis, power electronics test module in the laboratory is realized computer-aided control. Thus, access of the test module is performed with a local computer whenever the students want. For this purpose, switching signal is generated with Matlab/Simulink and real time switching of the test module in the laboratory is performed with Data Acquisition Card. Signal samples is gathered from different points of the test module and transfered to computer via Data Acquisition Card. Then, closed-loop control of the system is provided with PI, PID and fuzzy logic controllers. The results of simulation model are compared with the results of real time computer-aided control of the test module.