Fen bilimleriyle ilişkili köy yaşantılarının ortaokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of village experiences related to science on middle school students' 21st century skills
  1. Tez No: 934670
  2. Yazar: AHMET TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı kırsal bölgelerde öğrenim gören 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin 21.yy becerilerine hangi düzeyde sahip olduklarını belirlemek ve bu becerileri cinsiyet, sınıf düzeyi ve somut köy yaşantıları açısından karşılaştırmaktır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Örneklem Giresun köy ve ilçelerindeki ortaokulların 5., 6., 7. ve 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden belirlenmiştir. Örneklem seçme yöntemi olarak öncelikle amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Bu bağlamda ilk olarak Giresun ilçelerinde ve köy bölgelerinde somut köy yaşantısı düzeyi en yüksek ilçelerden üçü olan Doğankent, Espiye ve Tirebolu seçilmiştir. Devamında çalışmaya gönüllü̈ katılım sağlayacak en az 500 öğrencinin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada ortaokul öğrencilerinin 21.yy becerilerinin belirlenmesi için Kalemkuş ve Bulut Özek (2022) tarafından geliştirilen 62 maddeden oluşan Kapsamlı 21.yy Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca somut köy yaşantılarını deneyimleme düzeylerini ölçmek için yeni bir demografik anket formu oluşturulmuştur. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Çalışmada ölçek puanları hesaplanmış̧ ve puanların normal dağılıma uygunluğunun belirlemesi için basıklık ve çarpıklık katsayıları incelenmiştir. Puanların normal dağılım göstermesi nedeniyle çalışmada parametrik test teknikleri kullanılmıştır. Ölçek puanının demografik özelliklere göre farklılık gösterme durumunun analiz edilmesi için ilişkisiz t ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında cinsiyet karşılaştırmasında erkek ile kızlar arasında 21.yy becerileri açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sınıf seviyeleri yükseldiğinde ise öğrencilerin ölçek toplam puanı yanı sıra işbirlikçi, yaratıcılık ve yenilikçilik becerileri ile eleştirel düşünme ve problem çözme, sosyal, sorumluluk ve uyum becerilerinin azaldığı sonucuna varılmıştır. Köy ve ilçede yaşadığını beyan eden öğrenciler arasında yapılan karşılaştırmada 21. yüzyıl becerilerinin tamamı açısından ilçede yaşayanların puan ortalaması kısmen daha yüksek çıkmıştır. Buna karşın yüksek ve düşük köy yaşantısı deneyimine sahip katılımcılar arasında yapılan ikili karşılaştırmada ise yüksek köy deneyimine sahip katılımcıların ölçek toplam, iş birlikçi, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri ile yaratıcılık ve yenilikçilik becerileri puan ortalamaları anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the levels of 21st-century skills possessed by 5th, 6th, 7th, and 8th-grade students studying in rural areas and to evaluate the skills in terms of gender, grade level, and concrete village life. The research is a descriptive study using the survey model. The research group of the study was determined to be 5th, 6th, 7th, and 8th-grade students who continue their education in Giresun districts and village areas. Purposive sampling was used as the sample selection method. Doğankent district, one of the districts with the highest level of concrete village life in Giresun districts and village regions, was selected. Espiye and Tirebolu districts were also determined due to insufficient students. Subsequently, the appropriate sampling method was used to determine at least 500 students in seven different schools who would voluntarily participate in the study. In the study, to assess the 21st-century skills of middle school students, the Comprehensive 21st-Century Skills Scale, consisting of 62 items developed by Kalemkus and Bulut Ozek (2022), was used, and a demographic questionnaire was used to measure the level of experiencing concrete village experiences. The data were analyzed using the SPSS program. In the study, scale scores were calculated, and kurtosis and skewness coefficients were examined to determine the suitability of the scores for normal distribution. Since the scores showed normal distribution, parametric test techniques were used in the study. ANOVA and unrelated t-tests were used to analyze whether the scale score differed according to demographic characteristics. In line with the results, no significant difference was found among boys and girls regarding 21st-century skills in gender comparison. Among the groups with different grade levels, it is seen that when the grade level increases, the total score, collaborative skills, creativity and innovation skills, critical thinking and problem-solving skills, social, responsibility and adaptation skills levels of the students decrease. Regarding all 21st-century skills among the students who live in the village and the districts, the average score of those who live there is significantly higher. Among the participants with high village life experience and the participants with low village life experience, the mean score of the participants with high village experience was significantly higher in terms of scale total score, collaborative skill, critical thinking, problem-solving skill, creativity, and innovation skill.