AlZn5.5MgCu/SiCp köpük malzemelerin mekanik özelliklerine ısıl işlemin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of heat treatment on mechanical properties of AlZn5.5MgCu/SiCp composite foam materials
- Tez No: 285428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN, YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, kapalı hücreli 7075 Al köpük ve 7075 Al /SiCp köpük malzeme üretimi doğrudan yarı-katı köpürtme yöntemi ile üretilmiştir. Köpürtücü toz olarak TiH2, takviye olarak 500 mesh boyutlarında SiC parçacıkları kullanılmıştır. Elde edilen numunelere T6 ısıl işlemi uygulanmış ve basma yükleri altındaki davranışları incelenmiştir. T6 ısıl işlemi uygulanmış kompozit köpük malzemeler ile doğal yaşlandırılmış kompozit köpük malzemeler kıyaslanmıştır. Mikro sertlik ölçümleri yapılarak ısıl işlemin sertlik üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Farklı takviye oranlarına sahip, birbirine yakın yoğunlukta, ısıl işlem uygulanmış kompozit köpük malzemelerin akma ve plato gerilme değerleri artan SiCp oranı ile artmıştır. Aynı takviye oranına sahip, ısıl işlem uygulanmış ve ısıl işlem uygulanmamış 7075 Al/SiCp köpükler karşılaştırılmış ve ısıl işlemin malzeme dayanımını ve sertliğini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was achieved that closed cell 7075 Al foam and 7075 Al /SiCp composite foam is produced by directly foaming at semi solid temperatures. TiH2 powder was used as blowing agent. T6 heat treatment was applied to aluminum foam samples and behaviors under compressive loads are investigated. Heat treatment samples of composite and metal foams were compared with samples of natural aged composite and metal foams. Also effect of heat treatment on micro hardness was investigated. With increasing fraction of reinforcement, yield and plateau stress of foam with same density of heat treated and natural aged samples were increased. It was observed that heat treatment and increasing reinforcement ratio were provided to prevent mergers and collapse of cell walls. Comparing with heat treatment and natural aged samples of foam with same reinforcement ratio, it was seen that strength and hardness of material is positively affected with heat treatment.