Benomile bağlı subkkronik karaciğer hasarı ve fibrogenezine karşı kondroitin-4-sülfat (C4S) ve ?-lipoik asitin (LA) koruyucu etkilerinin araştırılması
The subchronic investigation of protective effects of chondroitin-4-sulfate and alpha lipoic acid against liver damage and fibrogenesis due to benomile
  1. Tez No: 285429
  2. Yazar: HÜSNİYE EYTİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, fungusit olarak kullanılan benomile bağlı oluşan subkronik karaciğer hasarı ve fibrosise karşı kondroitin-4-sülfat (C4S) ve ?-lipoik asit (LA)' in koruyucu etkileri incelendi.Benomil (200 mg/kg), ?-lipoik asit (200 mg/kg) ve kondroitin-4-sülfat (25 mg/kg) 5 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere intraperitonal (IP) injeksiyon yoluyla uygulandı. LA ve C4S benomil uygulamasından 30 dakika önce uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effects of ?-lipoic acid and chondroitin-4-sulphate, against subcronic liver damage and fibrosis as a result of benomyl, which is used as fungucide, were examined.Benomyl (200 mg/kg), ?-lipoic acid (200 mg/kg) and chondroitin-4-sulphate (25 mg/kg) are applied by intraperiotenal injection once in each week for a period of 5 weeks.it was determined that body weigths of animals in the groups of control, benomyl+ ?-lipoic acid, benomyl+ chondroitin-4-sulphate and benomyl+?-lipoic acid+ chondroitin-4-sulphate were significantly increased although the body weights of animals in the group of benomyl didn't change considerably.Myeloperoxidase activities were found to be significantly increased in benomyl group when compared with control group . These enzyme activities were observed to significantly decrease in benomyl+?-lipoic acid, benomyl+ chondroitin-4-sulphate and benomyl+?-lipoic acid+ chondroitin-4-sulphate groups when compared with benomyl group.It was determined that when C4S and LA were injected in the rats, they didn?t cause an increase in kollagen fibril appearance. It was observed that fibrosis appeared in the liver of rats injected benomil and connective tissue increased in extracellular matrix and sinusoidal areas.The protective effects of C4S and LA against subcronic liver damage and fibrosis as a result of benomyl which is used as fungucide, were examined.Consequently, ıt can be said that C4S and LA, which are antioxidan, are effective against fibrosis and liver damage as a result of benomyl