Yüksek devirlerde kuru işlemede kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi
İnfuences of cutting parameters on surface roughness at high revolutions in dry machining method
  1. Tez No: 149870
  2. Yazar: NERGİZHAN ANAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde endüstriler, artık daha temiz proseslere, doğaya ve insan sağlığına dost üretim yöntemlerine önem vermektedirler. Bu nedenle, metal işleme proseslerinde sıkça ve çoğu zaman da bilinçsizce kullanılan soğutma sıvılarının; işlem aşamalarından tamamen ya da kısmen kaldırılması ilgi çekici bir konu haline gelmiştir. Hem üretim maliyetindeki artışa neden olması, hem de insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle soğutma sıvıları kullanılarak yapılan işleme tekniği, yerini kuru işleme tekniğine bırakmaya başlamıştır. Kuru işleme teknolojisinin uygulanabilirliği için yüksek hızla işleme anahtar teknoloji kabul edilmektedir. Yüksek hızla işlemede, kesme hızları artar, kesme kuvvetleri düşer ve buna bağlı olarak da yüzey pürüzlülüğü azalır; ayrıca kesme esnasında oluşan ısı, talaşlarla hızlı bir şekilde ortamdan uzaklaştırılır. Bu çalışmada kuru işleme tekniğinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, AlMg3 ve AlZn5.5MgCu alaşımlarının, yüksek devir sayılarında kuru frezelenmesi gerçekleştirilmiştir. Bu alaşımların yüzey pürüzlülükleri ölçülmüş ve kesme parametreleri olarak adlandırılan kesme hızı, diş basma ilerleme, eksenel kesme derinliği ve radyal kesme derinliği ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca oluşan talaş kalınlıklarının, kesme hızı ve diş başına ilerleme ile değişimine değinilmiştir. Yapılan tüm deneyler sonucunda yüzey pürüzlülüğünün, kesme hızının artmasıyla azaldığı, diş başına ilerleme ve eksenel kesme derinliği artığı zaman artığı ve radyal kesme derinliği ile karşılaştırıldığında ise kullanılan malzemeler arasında değişkenlik (artan veya azalan) gösterdiği gözlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : kuru işleme / yüksek hızda işleme / yüzey pürüzlülüğü / kesme parametreleri / soğutma sıvısı / talaş kalınlığı
Özet (Çeviri)
In t odays i ndustries gain i mportance toe leaner p rocesses and p reduction methods which are friendly with nature and human health. Thus that cutting fluids which are used frequently and many times unconciously are removed totaly or partially from the machining processing have become interesting subject. Because of the fact that both it causes increase in the production cost and bad effects on the human health, the machining technique made by using cutting fluids have begun to replace with dry machining. High speed machining is the key technology for applicability of dry machining technology. At high speed machining, cutting speeds increase and cutting ? forces decrease. As a result surface roughness goes down. Furthermore, the heat created during cutting goes away with chips quickly from environment. In this work, the effects of the dry machining on the surface roughness are studied. In the scope of the work, high revolution numbers dry milling of AlMg3 and AlZn5,5MgCu alloys was investigated. The surface roughness of these alloys were measured and the relation among cutting speed, feed per tooth, axial cutting and radial cutting depth called as cutting parameters have been examined. Also, it was touched on the change of produced chip thickness by cutting speed and feed per tooth. At the end of all experiments, it was observed that surface roughness decrease with cutting speed increase, but it rises when feed per tooth and axial cutting depth increase. Compared with radial cutting depth it showed differences (increase or decrease) among the used materials. KEY WORDS : dry machining / high speed machining / surface roughness / cutting parameters / cutting fluid / chip thickness 111