Dijital sinyal işleme yazılımı geliştirilmesi ve geliştirilen bu yazılım ile elektroensefalografi kayıtları kullanılarak tıkayıcı uyku apnesi bulunan bireylerin apnesiz bireylerden ayırt edilmesi
Digital signal processing software development and distinguishing people having obstructive sleep apnea from those not having this problem using electroencephalography records by the developed software
- Tez No: 285443
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Elektroensefalografik (EEG) frekans bandlarının obstrüktif uyku apnesi bulunan bireylerin apnesiz bireylerden ayırt etmede kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek üzere bu çalışma planlandı.Obstrüktif uyku apneli 121 hastadan kayıt edilen farklı 11842 olay, apnesiz 30 kontrol grubundan 4584 olay çalışmaya dâhil edildi. Tüm apneler solunum kayıt kanallarında işaretlendi ve anormal solunum olayı ile aynı zaman dilimine denk gelen EEG kayıtları C4-A1 ve C3-A2 kanallarından alınarak Fourier ve Dalgacık Dönüşümü'nü kullanan ve bizim tarafımızdan geliştirilen yeni bir yazılım ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to investigate whether Electroencephalographic (EEG) frequency bands are applicable in distinguishing people having obstructive sleep apnea from those not having this problem.11842 different cases recorded from 121 patients with obstructive sleep apnea were included in the case study of control group of 30 people without sleep apnea. All apneas were marked at the respiration-record channels and EEG records synchronizing with abnormal respiration cases were extracted from C4-A1 and C3-A2. Later, they were examined through a new software which uses Fourier and Wavelet Transform and which was developed by us.