Karbon nanotüplerin sürekli ortam kiriş modelleri ile titreşim analizi
Vibration analysis of carbon nanotubes using continous beam models
- Tez No: 285442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada çok duvarlı karbon nanotüplerin titreşim davranışları sürekli ortam kiriş modelleri kullanılarak incelenmektedir. Klasik Euler-Bernoulli kiriş teorisi N-duvarlı karbon nanotüplerin titreşimi için formüle edilmiştir. Tek duvarlı karbon nanotüplerin düşey doğrultudaki titreşimleri analitik olarak, basit destekli çok duvarlı tüplerin titreşimi ise Navier Tipi Çözüm Yöntemiyle incelenmiştir. Genel sınır şartlarındaki çok duvarlı karbon nanotüpler için bir Sonlu Farklar formülasyonu geliştirilmiştir. Genel formülasyon kullanılarak farklı sınır şartları ve geometrik parametreler için tek ve iki duvarlı karbon nanotüplerin titreşim davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration of multi-walled carbon nanotubes is studied using continuum beam models. Classical Euler-Bernoulli beam theory is formulated for vibration of N-walled Carbon Nanotubes. The vibration of singlewalled Carbon Nanotubes is investigated analytically. Navier Type Solution method is used for the vibration of multiwalled simply supported Carbon Nanotubes. A Finite Difference method is developed for the multiwalled Carbon Nanotubes with general boundary conditions. After general formulation, the vibration of single and double-walled Carbon Nanotubes with different boundary conditions is investigated parametrically.