Sınır elemanlar yönteminin incelenmesi ve nötron difüzyon denklemi çözümünde yöntemin kullanılması
The Analysıs of boundary element method and its application to the solution of the neutron diffusion equation
- Tez No: 28545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ATİLLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET 1980 'li yıllar içerisinde sınır elemanlar yöntemi, bir çok sahada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sınır elemanlar yöntemi potansiyel problemleri ve nötron difüzyon denklemi çözümlerinde uygulanmıştır. Potansiyel problemleri çözümlerinde, sınır elemanları yöntemi sabit elemanlar için POCONBE programı ve lineer elemanlar için POLINBE programı ile kullanılmıştır. Nötron difüzyon denklemi çözümlerinde temel denklemler türetilmiş ve sınır elemanlar yöntemi sabit elemanlar için BAY programı ile kullanılmıştır. Potansiyel problemleri ve Nötron difüzyon denklemi çözümlerinde elde edilen sonuçlar analitik çözümlerle karş ılaşt ir ılmışt ir. - v -
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF BOUNDARY ELEMENT METHOD AND ITS APPLICATION TO THE SOLUTION OF THE NEUTRON DIFFUSION EQUATION ABSTRACT The boundary element method, which has been developed In 1980 *b, has proved Itself to be an efficient technique In many disciplines. In this work, the boundary element method is applied to the solution of potential problems and the neutron diffusion equation. In the solution of potential problems, the boundary element method is used with POCONBE program which is developed for constant elemente and with FOLINBE program which is developed for lineer elements. In the solution of the neutron diffusion equation, the fundamental equations are developed and the boundary element method is used with BAY program which is developed for oonstat elements. The results are compared to the analytical solutions. - vi -