İ.T.Ü. Triga Mark-II reaktörü negatif uyarım kalibrasyonu
  1. Tez No: 28546
  2. Yazar: EMİNE DİLARA ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ EDGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Nükleer reaktörlerin kontrolü, kumandası kontrol çubuklarının reaktör içinde hareketi yardımıyla yapılır. Bu bakımdan nükleer reaktörler için kontrol çubuklarının çeşitli nükleer dinamiksel karakteristiklerinin bilinmesi istenir. Î.T.U. TRIGA Mark - II reaktörü için de böyledir. Kısaca; herhangi bir kontrol çubuğunun herhangi iki konumu arasında adım biçiminde değişmesi ile reaktöre sokulacak pozitif veya negatif bir uyarımın miktarının belirlenmesi işlemi kontrol çubuğunun kalibrasyon eğrisi yardımıyla olur. Kontrol çubuklarının kalibrasyonunda klasik yöntem, pozitif uyarım ekleme veasimtotik periyot ölçümü yolu ile kalibrasyonun yapı İmasıdı r. Biz bu çalışmamızda, Î.T.U. TRIGA Mark - II reaktörünün kontrol çubuklarının kalibrasyonunu, kontrol çubuklarını değişik yüksekliklerden düşürerek reaktöre negatif uyarımlar eklemek yöntemiyle yaptık. II
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET NEGATIVE REACTIVITY CALIBRATION of Î.T.U. TRIGA Mark - II REACTOR ABSTRACT The control and command of nuclear reactors are done by the help of movement of control rods inside the reactor. For this reason various nuclear dynamical characteristics of the control rods are to be known for nuclear reactors. This is also valid for Î.T.U. TRIGA Mark-II Reactor. In short, the reactivity worth between any two given elevations of any particular control rod can be determined by using the control rod calibration curve. The classic method in the calibration of control rods is done by adding a small amount of positive reactivity into the critical core and by measuring the asimptotic period of the reactor. In our study. we have calibrated the control rods of Î.T.U. TRIGA Mark-II Reactor using the method of negative reactivity by dropping the control rods into the critical core from different elevations. Ill