Zonguldak-Alaplı yöresinde yabani kiraz fidanlarının gelişimi üzerine araştırmalar
Zonguldak-Alapli yöresinde yabani kiraz fidanlarinin gelişimi üzerine araştirmalar
- Tez No: 285456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak İli Alaplı yöresinde yabani kiraz (Prunus avium L.) fidanlarının arazideki tutma başarısı, iki yıllık KBÇ ve boy gelişimleri ve gürbüzlük (B/Ç) oranları araştırılmıştır.Bu amaçla, Alaplı Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde üç yükselti kuşağında üç tekrarlı üçer adet olmak üzere 9 adet deneme alanı kurulmuştur. Her bir deneme alanına 30 ar adet yabani kiraz fidanı dikilmiştir. Her bir deneme parselinde dikilen fidanların kök boğaz çap(KBÇ)ları ve boyları dikimden önce 2009 yılında 01-05 Kasım 2010 yılında 05 Kasım tarihinde ölçülmüştür.Ayrıca toprak özelliklerinin belirlenmesi amacı ile 0-10 cm. ve 10-20 cm.'den toprak profilleri alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde; Dikmenaltı 1, Dikmenaltı 2 ve Avuluboğaz deneme alanlarında sırasıyla 31.90 cm, 29.28 cm ve 30.00 cm ortalama boy artımları, 11.37 mm, 10.76 mm ve 12.16 mm KBÇ değerleri elde edilmiştir. Dikmenaltı 1, Dikmenaltı 2 ve Avuluboğaz deneme alanlarında 2009 yılında sırasıyla 9.16, 8.75 ve 10.01 oranında, 2010 yılında sırasıyla 8.88, 9.08 ve 9.12 oranında boy/KBÇ oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the success of Prunus avium seedlings success in cultivation lands and diameter and height increment size in two years in the province of Zonguldak in Alaplı region.In connection with this subject, 3 pieces in the three elavation zones and total 9 pieces of trial area were established within the limits of the Alaplı Forest Regionable Directorate. 30 pieces of the seedlings of Prunus avium were planted in each trial area. The diameter of root and size changes of trees, which getting involved in each trial parcel were measured before planting at 01-05 November 2009 and 05 November 2010.Additionally, from 0-10 to 10-20 soil profiles were taken to determine the features of soil.When the datas,which were obtained from analysis, were evaluated, In trial field of Dikmenaltı 1. Dikmenaltı 2 and Avluboğaz respectively 31.90 mm,29,28mm,30 mm size increment;11,37 mm,10,76 mm and 12,16 mm diameter values and 50,13 mm, 42.53 mm and 45.57 mm height of branches were obtained.In trial field of Dikmenaltı 1, Dikmenaltı 2 ,and Avluboğaz respectively 9,16,8,75 and 10.01 percent in 2009 ; 8,88,9.08 and 9,12 percent the rate of size diameter were obtained in 2010