Acar formasyonunun (Alaplı-Zonguldak) tünel açılabilme özelliği
The tunnel opening feature of acar formation (Alapli- Zonguldak)
  1. Tez No: 302637
  2. Yazar: GÜLŞAH AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Alaplı (Zonguldak) yöresinde Acar Formasyonu (49+946- 50+808) km'leri arasında kalan jeolojik birimlerin tünel açılabilme özellikleri irdelenmiştir.Acar formasyonu birimlerinin Q, RMR ve NATM sistemlerine göre sınıflandırmaları yapılmıştır. Acar formasyonu (Ka), RMR, Q, GSI kaya sınıflamalarına tabi tutularak Ka1, Ka2 ve Ka3 birimlerinin zayıf, orta sağlam kaya sınıfına girdiği belirlenmiştir. Bu sınıflamalar neticesinde formasyon içerisinde Alman Yöntemi ve Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi ile tünel açılmasının uygun olduğu görülmüştür. Acar formasyonu Ka1, Ka2 ve Ka3 birimlerinde uygulanabilecek tünel açma yönteminin Karayolları Teknik Şartnamesine göre NATM olduğu ve B3 ve C2 destek sistemlerinin uygulanması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; has been investigated tunnel opening properties of the geological units which the Acar formation is between (49+946- 50+808) kms in Alaplı (Zonguldak) region.Units of Acar Formation classified according to Q, RMR and NATM systems. Ka1, Ka2 and Ka3 units are determined as weak medium strongly rock category by using (Ka), RMR, Q, GSI rock classifications. In consequence of this classification; tunnel opening is convenient with German Technique and New Avustria Technique inside of the formation. As stipulated in; the tunnel opening technique which is used for the Ka1, Ka2, Ka3 units of Acar formation according to Highway Technical Spesification, is NATM and B3 and C2 abutment systems should be applied.