SDH ağları için özgün bir dcn planlama modeli
An original DCN planning model for sdh networks
- Tez No: 285465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
SDH ağları, geniş coğrafik alana yayılmış, optik olarak birbirine bağlanmış elemanlardan oluşmaktadır. Ağ yönetim sistemleri ile ağın konfigürasyon, hata, performans, güvenlik ve muhasebe yönetimi yapılmaktadır. Yüksek kalitede hizmet sağlamak için, ağ elemanları ile yönetim sistemleri arasında her koşulda sağlam ve güvenilir olarak çalışan bir iletişim kurmak esastır. Yönetim sistemleri tarafından, ağda yer alan her bir elemanın konfigürasyonu kontrol edilmekte ve yazılımların yeni sürümleri tüm elemanlara dağıtılmaktadır. Veri İletişim Ağı (DCN), yönetim sistemleri ile SDH elemanları arasındaki işletim mesajlarının taşınmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, SDH ağlarında sağlam, güvenilir bir DCN yapısının gereksinimleri belirlenmiş ve bunlara uygun DCN yapısını planlamak üzere özgün bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen model ile ilk olarak, ağdaki eleman sayısı, elemanlarca desteklenen yığın yapıları gibi ağın genel özellikleri ele alınmakta, ardından her bir elemanın trafik bağlantıları, topolojik konumu ve yönetimsel yükü değerlendirilerek, kullanılacak yönlendirme protokolüne uygun olarak ağın DCN planlaması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SDH Networks consist of optical connected elements spreading out wide area. Configuration, fault, performance, security and accounting management are performed with network management systems. To provide high quality service, it is essantial to ensure robust and reliable communication between network elements and management systems. Controling configuration of each network element and distributing new software updates to all network elements are performed by network management systems. Data Communication Network ensure the delivery of operating messages between management systems and SDH network elements. In this study, the requirements of robust, reliable DCN structure in SDH networks is determined and a novel DCN planning model is enhanced to plan a DCN structure satisfaying these requirements. Firstly, the general properties of network such as number of network elements and network protocol types supported by these elements are discussed. Then the DCN plan is generated by evaluating traffic link count, the topologic position and management load of each network elements.