WiMAX üzerinden ınternet protokol televizyon ve servis kalitesi?QoS
Internet protocol television over WiMAX and quality of service?QoS
- Tez No: 285466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
IPTV ? Internet protokollü Televizyonu gün geçtikçe telekomünikasyon firmaları arasında televizyon programlarını her yerde ve her zaman ulaştırabileceği için daha bilinir hale geliyor. IP protokolüne dayanarak, IPTV bant genişliği verimliliği ve yönetim kolaylığı gibi avantajlar sağlamaktadır. IPTV canlı TV ve isteğe bağlı video gibi hem broadcast hem de unicast servislerini desteklemektedir. WiMAX kablosuz sistem, yüksek bant genişliği ve düşük gecikmeyi garanti etme kabiliyetine sahip ve mültimedya servislerini ulaştırmak için uygun bir seçenektir. Ayrıca geniş kapsama alanı, mobilite ve görüş alanı gerektirmeyen (NLOS) operasyonları desteklemektedir. Bu yüzden IPTV servislerini her yerde ve her zaman özellikle kırsal bölgeler ve uzak mevkilere ulaştırmak için WiMAX gelecek vadeden bir çözümdür. WiMAX özelliklerinin avantajlarını alarak, IPTV servisleri düşük masraflarla ve yüksek ses ve video servis kalitesi ile ulaştırılabilecektir. Ancak, IP kullanımının çok sayıda avantajı olmasına rağmen tartışılması gereken önemli yönleri de vardır. Örneğin, IP üzerinden TV servislerini taşımak servis sağlayıcıları önemli Servis Kalitesi (QoS) sorunlarıyla karşı karşıya getirmektedir. IP üzerinden video ulaştırmak güvenilmezdir ve kanal değiştirmek gibi basit bir işlem IP ağlarında sorun olabilir. IPTV servisini ortaya çıkmasını mümkün kılan Gigabit Ethernet gelişimi, yüksek hızlı switch ve routerlar ve IP ağları için QoS sağlanma imkânıdır. IPTV her kanal için 2 Mbps ? 8 Mbps (HDTV) bant genişliği gereksinimi ve QoS destekli bir geniş bant bağlantısına ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
The Internet Protocol Television (IPTV) service is becoming more and more popular among telecommunications companies because it can deliver TV programs anytime anywhere. Based on IP protocol, IPTV features advantages like bandwidth efficiency and ease of management. IPTV supports both broadcast and unicast services like LiveTV and Video on Demand. WiMAX wireless system, capable of ensuring high bandwidths and low latencies, is suitable for delivering multimedia services. In addition, it also provides wide area coverage, mobility support, and non-line-of-sight operation. Therefore, WiMAX is a promising solution for delivering IPTV services anytime anywhere, especially to rural areas or remote locations. Taking advantage of the WiMAX features, IPTV services can be delivered at low costs and with high audio/video service quality. However, while there are many advantages to using IP, there are also considerable challenges. For example, transmitting TV services over IP faces significant Quality of Service (QoS) challenges for the service provider. Video over IP is unreliable and something as simple as channel surfing can easily become a problem on an IP network. The premises that made possible the appearance of IPTV services include the development of Gigabit Ethernet, the appearance of high-speed switches and routers, and the availability of QoS provisioning for IP networks. IPTV has a typical bandwidth requirement of 2Mbps/channel to 8Mbps/channel (HDTV) and it requires a broadband connection with QoS support.