Gömülü sistemlerle biodent fırın tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Biodent oven design with embedded systems and implementation
- Tez No: 285475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. RAHMİ CANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, diş protezlerini pişirmede kullanılan biodent fırının denetimi, gömülü denetim sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Biodent fırının denetimi, Xilinx Spartan- 3A XC3S700A FG484 FPGA ile tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sistemin programlama arayüzü için Xilinx firmasına ait ISEWebPack9.2i programı yardımıyla VHDL programlama dili ve Şematik programlama kullanılmıştır. Sistemde; rezistans, ekovat ve selenoid valf denetlenmektedir. Sistemde, basınç sabit olup sıcaklık elle termostattan girilerek ve zaman ayarı iki seçimli bir anahtar yardımıyla girilerek sistem otomatik olarak çalıştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dental prosthesis is used for cooking, biodent oven which is performed with control of embedded systems is realized. Biodent oven control, the FPGA with the Xilinx Spartan- 3A XC3S700A FG484 is designed and implemented. Company with the help of the Xilinx ISE ISEWebPack9.2i program for the system programming interface VHDL programming language is used for programming and schematic. On the system; heater, ekovat and selenoid valve is used as a load. Constant pressure, temperature and time can be manually entered from the termostat setting by entering the furnace with the help of a switch is executed automatically.