Nesne yönelimli yazılım testi ve metrik kümesi değerlendiren uzman modülün gerçekleştirilmesi
Object oriented software testing and implementation of expert modul that evaluating the metric suite
- Tez No: 285476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Nesne yönelimli yazılımlar; kapsülleme, kalıtım ve çok biçimlilik gibi bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikler, nesne yönelimli yazılımların test, bakım ve onarım faaliyetlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Sözkonusu özellikleri ölçebilmek, test faaliyetlerini daha iyi yönetebilmek, riskleri azaltabilmek ve geliştirilen yazılımların kalitesi hakkında daha anlamlı yorumlar yapabilmek amacıyla da test metrikleri kullanılmaktadır. Hem nesne yönelimli yazılım test faaliyetlerinde hem de bu faaliyetlerde kullanılan metriklerin değerlendirilmesinde büyük eksiklikler bulunmaktadır. Dolayısıyla, nesne yönelimli yazılımların testi, analizi ve tasarım metrik değerlendirilmesi ile ilgili konuların yeniden ele alınması gerekir. Tam da bu noktada bu tez konusunun önemi ortaya çıkmaktadır.Bu tez çalışmasında, özellikle nesne yönelimli yazılım geliştirme sürecindeki test faaliyetleri araştırılmıştır. Ayrıca, geliştirilen nesne yönelimli yazılımların tasarım metriklerini değerlendiren bir uzman modül gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla bu çalışma ile nesne yönelimli test faaliyetleri konusunu açıklığa kavuşturarak nesne yönelimli tasarım metrik değerlendirilmesi ve bunun sonucu olarak da yazılım kalite değerlendirilmesi konularında bir otomasyon geliştirilmiştir. Çalışmanın literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Object oriented software has some characteristics such as encapsulation, inheritance and polymorphism. These characteristics significantly influence the testing, maintenance and repair activities of object oriented software. Test metrics are used in order to measure these characteristics, to better manage the testing activities, to minimize the risks and to make more meaningful comments about the quality of the developed software. Both in the object-oriented software testing activities and in the evaluation of metrics used in these activities have major shortcomings. Therefore, the object-oriented software testing, analysis and issues such as design metric evaluation of this softwares must be addressed again. This is exactly appears where importance of this thesis project.In this thesis project, specifically object oriented software test activities have been investigated. Additionally, an expert module that evaluates design metrics of object oriented softwares has been developed. It is aimed to develop an otomation about object oriented desing metric evaluation and hence software quality evaluation by explaining object oriented test activities. It thought that the study will provide important contributions to the literature.